Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Urlop macierzyński i wychowawczy.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop macierzyński, ojcowski i wychowawczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kamila86

PostWysłany: Pon, 09 Maj 2011, 11:56    Temat postu: Urlop macierzyński i wychowawczy. Odpowiedz z cytatem

Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu kilku kwestii.
Urodziłam dziecko 8 stycznia 2011 roku. Do 27 maja 2011 roku pozostaję na podstawowym urlopie macierzyńskim. Chciałabym dodatkowo skorzystać z fakultatywnego urlopu macierzyńskiego. Proszę o informację czy we wniosku powinnam napisać że urlop dodatkowy zacznę od 28 maja (sobota) czy też od 30 maja tj. w poniedziałek. Dodam że w firmie w której jestem zatrudniona w weekendy nie pracujemy.
Druga sprawa dotyczy zaległego urlopu wypoczynkowego. Mam zaległe urlopy z 2009 roku 5 dni, z 2010 roku 26 dni oraz urlop z obecnego roku 2011. Problem w tym że nie wiem ile dni urlopu za 2011 mi się należy. Czy jest to 26 dni czy jest to ilość proporcjonalna do ilości miesięcy przepracowanych ( miesięcy urlopu macierzyńskiego).
Czy pracodawca może mi odmówić udzielenia tego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim?
Trzecia sparawa- po ewentualnym urlopie wypoczynkowym chciałabym pójść na urlop wychowawczy. W złożonym wniosku poproszę o udzielenie urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat. Czy będę mogła z niego w każdej chwili zrezygnować? Czy jeśli z niego zrezygnuję np. po 6miesiącach i wrócę do pracy to później będę mogła jeszcze z niego skorzystać? Co w przypadku kiedy będąc na urlopie wychowawczym znajdę inną pracę i złożę wniosek o wypowiedzenie umowy o pracę u obecnego pracodawcy?
Dodam ze mam umowę o pracę na czas nieokreślony.
Bardzo proszę o wyjaśnienie i pomoc.
Kamila
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 10 Maj 2011, 07:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Dodatkowy urlop musi być bezpośrednio po części obowiązkowej, czyli od 28 maja. Nie ma znaczenia, że firma nie pracuje w weekendy, w przypadku tego typu urlopów liczą się dni kalendarzowe a nie robocze (za każdy dzień kalendarzowy jest wypłacany zasiłek).
2. Urlop zaległy bezpośrednio po macierzyńskim - owszem, w całości. Urlop wypoczynkowy tegoroczny - tu opinie są podzielone - należy się w całości, ale ponieważ nie przypada bezpośrednio po macierzyńskim (tylko po zaległym urlopie wypoczynkowym) - pracodawcy odmawiają udzielenia go "na raz". Najlepiej o wszystkie urlopy (zaległe plus tegoroczny) wnioskować w całości od razu (tzn. proponuję napisać pismo o udzielenie urlopów w jednym piśmie i załączyć trzy wnioski urlopowe).
3. O wychowawczy może Pani wnioskować na dowolny czas, nie dłuższy niż 3 lata, i nie dłużej niż do ukończenia 4 roku życia przez dziecko. W razie potrzeby można urlop przerwać (z zachowaniem odpowiednich terminów) lub można wypowiedzieć umowę. Po powrocie do pracy można będzie wnioskować ponownie o nie wykorzystaną część urlopu.
Powrót do góry
kamila86

PostWysłany: Wto, 10 Maj 2011, 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie.
Rozumiem, że pracodawca może odmówić mi udzielenia urlopu za rok bieżący w wymiarze 26 dni i ja nie mam wtedy żadnej linii obrony.....? Nie jest to regulowane odpowiednimi przepisami? Czy nie jest tak, że z dniem 1 stycznia 2011 roku nabyłam prawo do 26 dni urlopu?
Proszę jeszcze o informację czy mogę w jednym piśmie wnioskować o urlop wychowawczy i wszystkie urlopy wypoczynkowe?
Pzdr
Kamila
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 10 Maj 2011, 22:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, już to napisałam, że nabyła Pani prawo do 26 dni, jednakże pracodawca może twierdzić, iż nie ma obowiązku udzielić tegorocznego urlopu od razu w całości. Wynika to faktu, iż urlopy wybierane są w kolejności 1. urlop zaległy, 2. urlop bieżący. W pierwszej kolejności przypada więc urlop zaległy, który jest bezpośrednio po macierzyńskim ( i tego pracodawca nie może odmówić), a dopiero po zaległym jest bieżący. Gdyby wnioskować o każdy z osobna, to właśnie taka by była ich kolejność wykorzystywania. Ponieważ po macierzyńskim nie jest bezpośrednio urlop tegoroczny, tylko zaległy - pracodawca może więc uważać, iż urlopu tego nie dotyczy zasada określona w art. 163. § 3. k.p., który mówi , iż na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. I nie będzie tak do końca w błędzie, stąd też moja sugestia, aby uprzedzić ruch pracodawcy i wnioskować od razu o wszystkie urlopy wypoczynkowe łącznie, wtedy pracodawcy trudniej będzie odmówić. Wniosku o urlop wychowawczy zaś radzę nie kumulować na jednym piśmie z urlopami wypoczynkowymi. Może bowiem wystąpić sytuacja, iż pracodawca odmówi urlopu wypoczynkowego i pojawi się luka między wypoczynkowym i wychowawczym. Urlop może też ulec przerwaniu, gdy (odpukać Wink zachoruje Pani i nie będzie mogła wykorzystać pełnego urlopu wypoczynkowego lub go nawet rozpocząć. Wniosek o urlop wychowawczy radzę przedstawić w terminie wynikającym z przepisów k.p. i rozporządzenia wtedy, kiedy będzie w miarę jasna sytuacja z urlopami wyp. (oczywiście nie czekając do ostatniej chwili...).
Powrót do góry
kamila86

PostWysłany: Sro, 11 Maj 2011, 10:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W pierwszej kolejności przypada więc urlop zaległy, który jest bezpośrednio po macierzyńskim ( i tego pracodawca nie może odmówić),

Z powyższego wynika, że pracodawca nie może odmówić mi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim....
Cytat:
Może bowiem wystąpić sytuacja, iż pracodawca odmówi urlopu wypoczynkowego i pojawi się luka między wypoczynkowym i wychowawczym.

Natomiast tutaj sugeruje Pani ze jednak taka sytuacja może się zdarzyć.....

Proszę jeszcze o wyjaśnienie na ile dni przed końcem urlopu macierzyńskiego dodatkowego muszę złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Czy we wniosku proszę o urlop od soboty ( u mnie koniec macieżyńskiego dodatkowego przypadnie w piątek) czy od poniedziałku nowego tygodnia? Czy muszę wypełniać wnioski urlopowe ( dostępne tylko w siedzibie firmy oczywiście) czy wystarczy pismo z wnioskiem o urlop?
Pomysł wysłania wniosku o urlop wypoczynkowy i wychowawczy w jednym piśmie wziął się stąd, że teoretycznie po udzieleniu wypoczynkowego przez pracodawcę może on w każdej chwili odwołać mnie z takiego urlopu. Może mnie w tym czsie też zwolnić z pracy np.Smile A jeśli złożyłabym wniosek o wychowawczy i wypoczynkowy razem wtedy może mnie odwołać z urlopu ale chyba nie może mnie już zwolnić ( bo wpłynął wniosek o wychowawczy). W przeszłości byłam 2 razy odwoływana z urlopu wypoczynkowego, wracałam z walizką znad morza na drugi koniec Polski Smile Muszę być zapobiegliwa:)
Proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam,
Kamila
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 11 Maj 2011, 18:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
W pierwszej kolejności przypada więc urlop zaległy, który jest bezpośrednio po macierzyńskim ( i tego pracodawca nie może odmówić),

Z powyższego wynika, że pracodawca nie może odmówić mi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim....

Pracodawca nie może odmówić urlopu, który przypada BEZPOŚREDNIO po macierzyńskim.

Cytat:
Cytat:
Może bowiem wystąpić sytuacja, iż pracodawca odmówi urlopu wypoczynkowego i pojawi się luka między wypoczynkowym i wychowawczym.

Natomiast tutaj sugeruje Pani ze jednak taka sytuacja może się zdarzyć..

Może wystąpić, jeśli pracodawca odmówi urlopu TEGOROCZNEGO, który nie będzie bezpośrednio po macierzyńskim. Kolejność będzie taka: macierzyński - BEZPOŚREDNIO po nim wypoczynkowy zaległy (tego pracodawca nie będzie mógł odmówić) - po zaległym BIEŻĄCY (pracodawca MOŻE go nie udzielić w całości czyli odmówić, bo nie przypada BEZPOŚREDNIO po macierzyńskim.....).

Ja stoję na stanowisku, że należą się wszystkie urlopy, o jakie pracownik zawnioskuje po macierzyńskim i przed wychowawczym (w przysługującym wymiarze), ale niektórzy pracodawcy stosują przepisy, tak jak powyżej i lepiej być na to gotowym. Jako ciekawostkę - inspektor PIP w trakcie kontroli w jednej z firm zgodził się z powyższym schematem,stąd moje informowanie o tym, jak najlepiej to rozwiązać, aby wykorzystać urlopy w całości.

Co do kolejnego pytania - wniosek o urlop wypoczynkowy należy złożyć zgodnie z tradycyjnie przyjętymi terminami w zakładzie pracy, a w tej sytuacji najlepiej jak najszybciej. Rozumiem, że obawia się Pani storpedowania Pani planów przez pracodawcę - w tej sytuacji proponuję nie w jednym piśmie, ale równocześnie złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy (nie musi być na wniosku urlopowym) i osobno wniosek o wychowawczy. Wtedy ma Pani ochronę.
Powrót do góry
NumeroOno

PostWysłany: Czw, 19 Maj 2011, 14:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi tutaj - akurat mojej żonie się przyda, niedługo wybiera się na urlop wychowawczy Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop macierzyński, ojcowski i wychowawczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: