Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
rozwiązanie umowy w sobotę?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
preety_aga

PostWysłany: Pią, 29 Kwi 2011, 14:10    Temat postu: rozwiązanie umowy w sobotę? Odpowiedz z cytatem

Witam
Bardzo proszę o odpowiedź zorientowanej osoby:
Pracownica składa prośbę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron na ostatni dzień miesiąca, wszystko ok, ale ten dzień przypada w sobotę, w którą pracownica nie pracuje. Czy to ma znaczenie? świadectwo powinno być wystawione w ostatnim dniu pracy, prawda? Więc dla niej to piątek, a z porozumienia - sobota?
Pracownica nie chce "stracić" wynagrodzenia za jeden dzień.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 29 Kwi 2011, 15:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świadectwo pracy nie może być z datą wcześniejszą niż OSTATNI dzień zatrudnienia - czyli najwcześniej można je wystawić w sobotę (skoro z taką datą rozwiązuje się umowa na wniosek pracownika). Nie ma znaczenia, że w sobotę ma dzień wolny. A jak robisz, kiedy wypowiedzenie jest tygodniowe lub dwutygodniowe?? Przecież wtedy też umowa kończy się w sobotę, pomimo że dla wielu pracowników to dzień wolny. Świadectwo pracy ma potwierdzać CAŁY okres zatrudnienia (co do dnia), jeśli dasz jej w piątek świadectwo z datą piątkową (gdy umowa rozwiązuje się w sobotę) lub nawet z sobotnią (antydatowanie - oczywiście niezgodne z prawem) - a pracownik w sobotę zachoruje i wystąpi o świadczenia (zwolnienie od soboty). W takim przypadku świadectwo pracy będzie niezgodne z prawdą. Będziesz je korygować? Jeśli więc przyjęto porozumienie ze skutkiem na koniec miesiąca a dzień ten wypada w sobotę - umowa kończy się w sobotę i świadectwo pracy nie może być z datą wcześniejszą niż sobota.
Powrót do góry
preety_aga

PostWysłany: Sob, 30 Kwi 2011, 00:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Midka za wyjaśnienie.
Nie chciałam absolutnie wystawiać świadectwa niezgodnie z datą zakończenia pracy, tylko prosiłam o wyjaśnienie tematu, bo kiedy jest wypowiedzenie i wiem że np. dwa tygodnie liczy się do soboty, to jakoś inaczej mi to wygląda niż zakończenie pracy w sobotę, która i tak nie byłaby dniem pracy dla pracownika, ani dla mnie. W sumie jest przekłamanie tak czy inaczej, bo ani ona ani ja nie przyjdziemy do pracy w sobotę, żeby załatwić sprawę wydania świadectwa, stąd moja niepewność - logicznie rzecz biorąc.
Pozdrawiam
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob, 30 Kwi 2011, 00:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Inaczej - jeśli pracownik prosi o rozwiązanie umowy na mocy por. stron. z dniem ostatnim miesiąca i jest to sobota, niedziela lub jakikolwiek dzień wolny, a Wy zgodzicie się na to - to umowa kończy się z takim dniem a nie innym.

Każdy dzień dla pracownika jest ważny - choćby do ciągłości, ubezpieczenia, zasiłku dla bezrobotnych itd. Wracając do wypowiedzenia tygodniowego - dlaczego kończy się w sobotę choć w wielu przypadkach to dzień wolny pracownika i fizycznie kończy pracę w piątek? Dlaczego przy miesięcznym wypowiedzeniu umowa kończy się ostatniego dnia miesiąca, choćby to była niedziela i pracownik fizycznie nie pojawił się w firmie, bo świętuje? Bo takie jest prawo. Jeśli nie pasowała Wam sobota jako ostatni dzień zatrudnienia - trzeba było porozmawiać o tym z pracownikiem - dlatego porozumienie stron jest porozumieniem, że strony wspólnie uzgadniają stanowisko. Jeśli porozumienie zostało zawarte ze skutkiem na ostatni dzień - każdy inny zapis na świadectwie pracy lub wydanie świadectwa przed tym dniem będzie nieprawidłowością.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: