Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Ile godzin trzeba wypracować w miesiącu?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wymiar czasu pracy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sniper

PostWysłany: Pią, 04 Mar 2011, 11:47    Temat postu: Ile godzin trzeba wypracować w miesiącu? Odpowiedz z cytatem

Witam. Mam takie pytanie. Zatrudniłem się jako pracownik sklepu spożywczego na pełen etat umowy o pracę. W umowie mam, że powinienem przepracować 40h tygodniowo. Czy oznacza to że w miesiącu wychodzi ok 160h czy więcej?Pragnę zaznaczyć że pracuję od poniedziałku do niedzieli włącznie, w godzinach od 16 do 23 (7h). Czy taki sposób zatrudnienia jest w porządku? Proszę o pomoc i dziękuję.[/b]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 04 Mar 2011, 14:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepisy Kodeksu Pracy w sposób jednoznaczny określają, ile godzin w ciągu doby i tygodniowo pracownik powinien pozostawać w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Z przepisów też wynika, ile godzin w miesiącu powinien przepracować pracownik zatrudniony na pełen etat.
Zgodnie z art. 129. § 1. k.p. czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy.
Są oczywiście wyjątki od tej zasady, jednakże w Pana przypadku nie będą one miały zastosowania.

Powyższe oznacza, że pracownik nie powinien pracować stale 7 dni w tygodniu, sytuacja taka jest bowiem nieprawidłowością. W ten sposób odbierane jest pracownikowi prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego, o którym mowa w art. 133. § 1. k.p.
Co prawda podany w pytaniu dobowy czas pracy nie przekracza 8 godzin, jednakże przekroczona jest tygodniowa norma czasu pracy. W związku z tym konieczne jest rekompensowanie czasu przepracowanego ponad podane normy w trakcie okresu rozliczeniowego w taki sposób, aby zostały zachowane normy przeciętnie 40 - godzinnego i jednocześnie przeciętnie 5 - dniowego tygodnia pracy, a także zapewnić pracownikowi 35 godzin nieprzerwanego wypoczynku.

Należy także ustalić, jaki jest obowiązujący pracownika wymiar czasu w danym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z art. 130. § 1. k.p. obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się w następujący sposób:
1) należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
2) należy dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Co do zasady, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130. § 2 k.p.). Jeśli jednak zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to już nie powoduje ono obniżenia wymiaru czasu pracy (art. 130. § 2[1] k.p.). Tak ustalony wymiar czasu pracy jest pomniejszany o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy art. 130. § 3 k.p.).

Jak widać z powyższego, miesięczny wymiar czasu pracy, to nie zawsze 160 godzin, ponadto nie należy dopuszczać do sytuacji, w której praca jest świadczona ponad podane normy czasu, np. przez 7 dni w tygodniu.
Pracodawca w sposób nieprawidłowy ustalił czas świadczenia pracy, w związku z czym naruszył prawa pracownika w tym zakresie.

Wejdź na www.zsp-pomorskie.b4ngo.pl i załóż swoją firmę lub zmień zawód.
Powrót do góry
sniper

PostWysłany: Pią, 04 Mar 2011, 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak właśnie myślałem. Pracodawca wyliczył godziny w następujący sposób: pomnożył ilość dni każdego tygodnia w miesiącu marzec(poniedziałek-sobota) razy 7h pracy dziennie i wyszło mu 189h, które ja mam wypracować w tym miesiącu. Czy to jest zgodne z prawem? Wydaje mi się że w tym przypadku to nie będzie 40h tygodniowo:/
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 04 Mar 2011, 15:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jest prawidłowo. W marcu powinien Pan przepracować 184 h, przy czym 8 dni wraz z niedzielami powinien mieć Pan wolne.

Wejdź na www.zsp-pomorskie.b4ngo.pl i załóż swoją firmę lub zmień zawód.
Powrót do góry
sniper

PostWysłany: Pią, 04 Mar 2011, 15:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za pomoc:) Teraz tylko pozostaje oświecić mojego pracodawce tymi informacjami:)Mam jeszcze jedno pytanie: jak w takim razie powinny być wypłacane nadgodziny? Jest jakaś określona stawka godzinowa-mówię oczywiście o zatrudnieniu na najniższą krajową 1386zł?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wymiar czasu pracy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: