Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Koszty uzyskania przychodów u dwóch różnych pracodawców

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
amperka

PostWysłany: Czw, 25 Lut 2010, 20:26    Temat postu: Koszty uzyskania przychodów u dwóch różnych pracodawców Odpowiedz z cytatem

Witam,

Prosze o wyjasnienie dwóch spraw, które mnie "gnębią" w zwiazku z PITami 11.

1. Otóż, w połowie czerwca 2009 roku zakończyłam pracę u pracodawcy X. Dwa dni później rozpoczęłam nową pracę u pracodawcy Y.
Na formularzach PIT 11 pracodawca X wykazał przychód w wysokości 23 000, a koszty uzyskania przychodu 770 zł. Pracodawca Y wykazał przychody w wysokosci 19 000, a koszty uzyskania przychodów 830 zł. (te kwoty są przykładowe, chodziło mi o pokazanie różnicy)
Czy mozliwe jest aby przy wyższych przychodach były mniejsze koszty i odwrotnie? Czy może coś jest nie teges w tych PITach?
Pierwszy raz mam sytuację, że tym samym roku podatkowym mam dwa PITy od dwóch różnych pracodawców i nie bardzo jestem zorientowana.

2. dotyczy tych samych PITów
PIT11 od pracodawcy X dostałam dawno temu i nie mając jeszcze PITa od pracodawcy Y zrobiłam sobie deklarację PIT37, tak z ciekawości. Wyszło mi 268 zł nadpłaty podatku Smile
Teraz dostałam PIT11 od pracodawcy Y i po zsumowaniu kwot z obu PITów wyszło do zapłaty 48 zł ;/ blee
Z babskiej ciekawości zrobiłam PITa 37 biorąc tylko dane od pracodawcy Y i.... wyszła mi znowu nadpłata 274 zł.
Czyli wypełniając 2 PITy osobno mam nadpłatę w kwocie 542 zł, a wpisując zsumowane dane od obu pracodawców wychodzi do zapłaty 48 zł.
Dla mnie to nielogiczne. Czy ktoś może mi to wyjaśnić? Gubię się! Plisss...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 25 Lut 2010, 21:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. moga być róznice, jesli np pracując w drugim zakładzie pracy stosowane były podwyższone koszty uzyskania przychodu ze wzgledu na dojazd z innej miejscowości niż ta, w której mieści się siedziba pracodawcy.
2. logiczne, bo na cały rok rozlożona jest tzw. kwota wolna - która, jeśli pracuje Pani tylko część roku, nie jest w pełni "wykorzystana". Pracując cały rok kwota wolna jest, że tak to określę, w całości konsumowana, a różnica w podatku zapłaconym i tym, który wyniknie z pitu rocznego, jest wypadkową tego, czy np. prawidłowo była ustalona zaliczka na podatek. Różnica może też być wynikiem nałożenia się dwóch zatrudnień w danym miesiącu, wskutek czego dwa razy w jednym miesiącu policzono koszty uzyskania przychodu (wtedy jest niedopłata). I tak dalej. Należy liczyć wynagrodzenie z całego roku - tylko wtedy jest prawidłowo.
Powrót do góry
amperka

PostWysłany: Czw, 25 Lut 2010, 23:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za szybką odpowiedź Smile Już mi się trochę rozjaśniło w głowie Smile)
Obecnie to moja druga praca (w ogóle w życiu) i pierwszy raz mam do czynienia z dwoma PITami11 jednocześnie :/ stąd moje, pewnie dla niektórych głupiutkie pytania.
No cóż, człowiek uczy się przez całe życie.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: