Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
odmowa przyjęcia oferty pracy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urząd Pracy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zolza

PostWysłany: Pon, 22 Lut 2010, 09:58    Temat postu: odmowa przyjęcia oferty pracy Odpowiedz z cytatem

mam pytanie ; od 10go lutego zarejestrowana jestem w PUP jako osoba z prawem do zasiłku.Na 24go lutego otrzymalam wezwanie do urzedu w zwiazku z propozycja pracy.
Propozycja ta dotyczy 1/4 etatu ,za 330 zl brutto,u tego samego pracodawcy u którego pracowalam bezpośrednio przed rejestracja jako bezrobotna.Proszę o PILNA odp czy muszę ta ofertę przyjac?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 22 Lut 2010, 22:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osoba posiadająca status osoby bezrobotnej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t j. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.), ma obowiązek m.in. przyjmowania propozycji odpowiedniej pracy.
Jest to jeden z podstawowych obowiązków osoby bezrobotnej, których osoba ta powinna dopilnować, aby nie utracić swojego statusu.
Obowiązek zgłaszania się do właściwego powiatowego urzędu pracy w wyznaczonym przez urząd terminie w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd lub w innym celu wynikającym z ustawy i określonym przez urząd pracy, w tym potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy wynika z art. 33. ust. 3. ustawy.
Przez wyżej podane określenie „odpowiednia praca” należy rozumieć „zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosłych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin, za wykonywanie których osiąga miesięczne wynagrodzenie brutto, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy”.
Jeśli osoba bezrobotna bez uzasadnionej przyczyny odmówi przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy, zostanie pozbawiona statusu osoby bezrobotnej; pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia odmowy na okres:
a) 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
b) 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
c) 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy
Powyższe wynika z art. 33. ust. 4. ustawy.
Pozbawienie statusu osoby bezrobotnej jest równoznaczne z utratą zasiłku dla bezrobotnych.
Oferta, którą Pani przedstawiono, spełnia wymogi dotyczące oferty „odpowiedniej pracy”, dlatego odmowa jej przyjęcia bez uzasadnienia poskutkuje utratą statusu osoby bezrobotnej na okres 120 dni oraz utratą zasiłku dla bezrobotnych.

Wejdź na www.zsp-pomorskie.b4ngo.pl i załóż swoją firmę lub zmień zawód.
Powrót do góry
caporeira

PostWysłany: Wto, 02 Mar 2010, 17:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Studiuje zaocznie i robię sobie kurs językowy (intensywny).
Jestem zarejestrowany w Urzędzie Pracy i zależy mi głównie na ubezpieczeniu zdrowotnym. Teraz pytanie, jak odmówię złożonej mi oferty (po raz pierwszy) to stracę to ubezpieczenie na 3 miesiące ? Mogę się jakoś odwołać (jak argumentować) ?
Mieszkam obecnie z Krakowie ale do Urzędu Pracy jestem zapisany w innym mieście, mogę się starać o jakieś szkolenia (głownie informatyczne mnie interesują) w Krakowie finansowane przez Urząd Pracy lub przy pomocy Unii ?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 02 Mar 2010, 21:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W jakim jest Pan wieku (chodzi o ub. zdrowotne).
W sprawie szkoleń nie pomogę - musi Pan pytać w swoim UP. Jeśli odmówi Pan przyjęcia oferty pracy, to szkolenia z UP również mogą nie przysługiwać.

Powrót do góry
caporeira

PostWysłany: Wto, 02 Mar 2010, 21:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam 26 lat
Powrót do góry
Omegared

PostWysłany: Sob, 19 Cze 2010, 21:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

A co w przypadku gdy proponowana praca jest w miejscu gdzie jest brak możliwości dojechania środkami transportu zbiorowego a także nie posiada się własnego środka transportu.

Czy w takiej sytuacji można nie przyjąć tej oferty bez utraty statusu bezrobotnego?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 20 Cze 2010, 17:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brak mozliwości dojazdu do miejsca pracy jest moim zdaniem uzasadnioną podstawą odmowy przyjęcia takiej oferty.

Powrót do góry
gosc12

PostWysłany: Sro, 29 Wrz 2010, 23:06    Temat postu: wyrejestrowanie samotnej matki Odpowiedz z cytatem

Witam
zostlam wyslana z up na gielde pracy, tam pracodawca spytal czy jestem w pelni dyspozycyjna-odpowiedzialam ze w sumie nie gdyz wychowuje samotnie dziecko i moge pracowac tylko w godzinach rannych.Pracodawca powiedzila, ze w takim razie dzekuje gdyz poszukuje osob na 2 zmiany. Po pewnym czasie przyszlo mi pismo iz zostalam wyrejestrowana, gdyz odmowilam przyjecia pracy bez uzasadnienia?!!
Czy slusznie zostalam wyrejestrowana, czy moge starc sie o odwolanie decyzji?
Prosze o odpowiedz
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 30 Wrz 2010, 18:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rejestrując się w UP oświadczyła Pani, że jest gotowa podjąć pracę. Jeśli więc praca przedstawiona Pani była zgodna z Pani wykształceniem, zawodem to niestety, ale informacja o wychowywaniu dziecka i niepełnej dyspozycyjności może być traktowana jako odmowa. Czy rejestrując się w UP wypełniała Pani oświadczenie o preferencjach? Jeśli tak, i wskazała Pani pracę jednozmianową, to może Pani spróbować się odwołać. Przy okazji - ile lat ma dziecko, że opieka nad nim utrudnia Pani podjęcie pracy?

Powrót do góry
gosc12

PostWysłany: Czw, 30 Wrz 2010, 21:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje za odpowiedz
dziecko ma 3 lata, dopiero poszlo do przedszkola-wiec ktos (czyli ja) musi go odbierac
hmm i nie przypominam sobie zebym wypelniala oswiadczenie o preferencjach
Czyli rozmuiem, ze moje szanse na odwolanie sa nikle? Sad
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 30 Wrz 2010, 22:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiek dziecka ma tu znaczenie - jesli praca np. miała by być w nocy to mogła Pani odmówić bez negatywnych konsekwencji.
Czy ten potencjalny pracodawca mówił o 2 zmianach dziennych, czy też praca miała by być w nocy? Bo jak w nocy, to sprawa jest do uratowania. Myślę, że odwołanie złożyć zawsze warto, tylko problem jest z reguły z argumentacją. Proszę opisac dokładnie calą sytuację, może poza pracą w nocy coś jeszcze wynikało, konieczność pracy w nadgodzinach lub czas pracy wydłużony do 12 godzin...? Proszę podać więcej szczegółów, co to miała być za praca? A może się uda... Wink.

Powrót do góry
talus92

PostWysłany: Wto, 15 Maj 2012, 19:30    Temat postu: druki Odpowiedz z cytatem

Witam. D 2 tygodni jestem zarejestrowana w UP i w związku ze stażem wynikły niemiłe konsekwencje. Muszę jak najszybciej dostarczyć oświadczenie o odmowie oferty i jakiś druk usprawiedliwiający niestawienie się w terminie (nie do końca wiem jak to się nazywa). Czy mogę te druki znaleźć w internecie?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 20 Maj 2012, 22:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Jakiś druk"... - nie mam pojęcia o co chodzi - z reguły takim drukiem jest zaświadczenie np. od lekarza albo oświadczenie osoby bezrobotnej, ale w tym przypadku - jakiego rodzaju usprawiedliwienie ma Pani na myśli? Jak Pani napisze, z jakiego powodu nie stawiła się w terminie, to łatwiej będzie określić, o co Pani chodzi. Od razu dodam, że jeśli nie ma Pani żadnego usprawiedliwienia, to proszę nie wyszukiwać nic w internecie Wink, nie o taki druk bowiem chodzi urzędowi.

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urząd Pracy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: