Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
rozwiązanie umowy z pracodawcą na urlopie wychowawczym

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracownika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erin24

PostWysłany: Pon, 15 Lut 2010, 23:54    Temat postu: rozwiązanie umowy z pracodawcą na urlopie wychowawczym Odpowiedz z cytatem

witam,

jestem w takiej sytuacji: przebywam na urlopie wychowawczym do kwietnia 2011 roku, wiem już, że nie będę wracała do obecnego pracodawcy. Córeczka od września idzie do przedszkola więc mogę przerwać wychowawczy. I tu moje pytanie: czy jeśli złożę wypowiedzenie przysługuje mi 3-miesięczny okres wypowiedzenia? (Jestem zatrudniona w firmie od 2005 roku na czas nieokreślony)?

z góry dziękuję za odpowiedź.
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 17 Lut 2010, 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo w każdej chwili złożyć oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę.
Na długość okresu wypowiedzenia w tym przypadku nie wpłynie fakt, iż pracownik przebywa w momencie składania oświadczenia woli np. na: urlopie wychowawczym, urlopie macierzyńskim czy w trakcie choroby na zwolnieniu lekarskim.
Zgodnie z art. 36. § 1. pkt.3 K.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Okres ten nie ulega skróceniu, gdyż czas urlopu wychowawczego wliczany jest w okres zatrudnienia, od którego zależna jest długość wypowiedzenia.
Urlop wychowawczy ulegnie przerwaniu z dniem rozwiązania umowy o pracę bądź, jeśli pracownik zgodnie z art. 186[3]. K.p. złoży wcześniej stosowne oświadczenie, urlop zakończy się w terminach wskazanych w kodeksie pracy:
– za zgodą pracodawcy - w każdym czasie,
- przy braku uzgodnień między stronami - w terminie 30 dni od złożenia oświadczenia woli.
Powrót do góry
niulka80

PostWysłany: Pon, 28 Cze 2010, 16:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam podobna sytuacje. tez jestem na urlopie wychowawczym. mam okazje zaczac inna prace od wrzesnia a mam okres wypowiedzenia 3 miesiace. czy jest mozliwosc wykozystac urlop wypoczynkowy bedac na wypowiedzeniu?dałabym wypowiedzenie koncem czerwca a do konca sierpnia mam wychowawczy czyli we wrzesniu musiałabym wykozystac zaległy urlop wypoczynkowy czyli 26 dni w moim przypadku. czy moge tak zrobic i czy pracodawca moze mi odmówic urlopu na wypowiedzeniu/
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 28 Cze 2010, 22:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dłiugo jest Pani na wychowawczym (ile pełnych miesięcy)? Za każdy miesiąc wychowawczego urlop jest pomniejszany proporcjonalnie, jeśli jest Pani od początku roku - to urlop wypoczynkowy otrzyma Pani tylko za 1 miesiąc. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu w czasie wypowiedzenia lub odwrotnie - może pracownikowi udzielić urlopu bez jego zgody.
Powrót do góry
niulka80

PostWysłany: Pon, 28 Cze 2010, 22:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na wychowawczym jestem od lutego. do sierpnia bedzie pół roku wych. ile zatem bede miała urlopu? czy przez porzucenie pracy moge dostac dyscyplinarne zwolnienie? dziekuje za odpowiedzi>pozdrawiam
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 28 Cze 2010, 22:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli przed wychowawczym nie korzystała Pani z urlopu bieżącego, to urlop należy się za styczeń i za wrzesień, ew. za luty - jeśli nie cały był spędzony na wychowawczym, a za okres urlopu wych. do końca sierpnia - urlop się nie należy. Czyli - za styczeń i wrzesień - 5 dni urlopu, jeśli też część lutego była przepracowana to łącznie 7 dni.
Za porzucenie pracy pracodawca ma pełne prawo zwolnić pracownika dyscyplinarnie, zawsze lepiej dogadać się co do wcześniejszego rozwiązania umowy.
Powrót do góry
nnnnmg16

PostWysłany: Nie, 01 Sie 2010, 14:43    Temat postu: ROZWIAZANIE UMOWY NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM Odpowiedz z cytatem

WITAM MAM BARDZO WAZNE PYTANIE od stycznia 2009 roku przebywam na urlopie wychowawczym do pażdziernika 2009 był urlopem płatnym po ponownym złożeniu dokumentów okazało sie że nasze dochody są za duże i przekroczyliśmy dozwoloną kwote a od tamtego przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym i chciałabym to przerwac o powrocie do pracy niemam co myślec a chce sie zwolnic i szukac gdzie indziej pracy jak to zrobic prosze o odpowiedz dzieki
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Nie, 01 Sie 2010, 19:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej byłoby chyba zacząć od szukania pracy, a po znalezieniu jej umówić tak termin jej rozpoczęcia, żeby zbiegł się z terminem zakończenia wypowiedzenia - zależnie ile pani ma wypowiedzenia. Następnie złożyć wniosek o wypowiedzenie i zakończenie urlopu wychowawczego z datą zakończenia wypowiedzenia - choć samo wypowiedzenie też przerwie urlop wychowawczy.
Powrót do góry
nnnnmg16

PostWysłany: Pon, 02 Sie 2010, 14:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje za odpowiedz ja chce rozwiazac ta umowe jak najszybciej a niewiem ile mam czasu na wypowiedzenie umowe mam na czas nieokreslony,kazdego dnia moge to wypowiedzenie zanies a czy w tym wypowiedzeniu ma pisac tylko na temat rozwiazania umowy czy tez na temat przerwania urlopu wychowawczego a to oznacza ze ja sie zwalniam sama z pracy a co z zasiłkiem dla bezrobotnych odrazu przysługuje
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 03 Sie 2010, 09:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak długo jest Pani w tej firmie zatrudniona (proszę zliczyć wzystkie umowy o prace, jakie w tej firmie były)?
Wystarczy napisać wypowiedzenie, a urlop wychowawczy zakończy się z ostatnim dniem zatrudnienia. Wypowiedzenie można dać w każdym dniu, ale zakończy się z ono w terminach określonych w kodeksie pracy (jeśli np. ma Pani miesięczne wypowiedzenie, to dając je teraz, w sierpniu, zakończy się ono dopiero z końcem września). Może też Pani poprosić pracodawce o rozwiązanie umowy w trybie porozumienia stron z dniem....., a jeśli pracodawca nie wyrazi zgody, to wtedy dać wypowiedzenie i niestety trzeba to wypowiedzenie "odczekać", a także liczyć się z tym, że pracodawca może Panią z tego urlopu odwołać, jeśli np. stwierdzi, że zaprzestała Pani bezpośredniej opieki nad dzieckiem.
Jeśli to Pani rozwiązuje umowę - zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje od razu, tylko po pewnym okresie.
Powrót do góry
_magda_

PostWysłany: Pią, 20 Sie 2010, 10:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam serdecznie

ja z trochę podobną sytuacją bardzo proszę o pomoc

jestem zatrudniona od 18.07.2006 w firmie na umowę na czas określony do 31.10.2016r. (teoretycznie ta umowa powinna być umową na czas nieokreślony ale dostaliśmy takie)

po urlopie macierzyńskim wykorzystałam przysługujący mi urlop wypoczynkowy i od 1 marca 2008 przebywam na urlopie wychowawczym kończącym się w 2011 roku (kończy się 1 marca czy ostatniego lutego?)

w chwili obecnej mam wielkie szanse dostać lepszą pracę, jak więc mam zrezygnować z pracy którą mam?
Chodzi mi o to żeby było to jak najszybciej, bo nowy pracodawca potrzebowałby mnie od 1 września - tego dnia dziecko idzie już do przedszkola. Czy mogę złożyć wypowiedzenie z trybem natychmiastowym, albo takie bez okresu wypowiedzenia albo za porozumieniem stron? A co jeśli pracodawca na to ostatnie się nie zgodzi, a jego odpowiedź dostanę już po podpisaniu nowej umowy? Bo siedziba jest na drugim końcu Polski i trochę pewnie potrwa zanim się korespondencją wymienimy.
I czy dodatkowo przysługuje mi u obecnego pracodawcy jeszcze jakiś urlop do wykorzystania?
Dodam że kadry mamy bardzo niekompetentne, i nie chciałabym przez ich brak wiedzy mieć potem jakiś problemów.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 22 Sie 2010, 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie pytanie, kiedy się kończy urlop wychowawczy - zależy co Pani wpisała we wniosku, ale moim zdaniem powinien zakończyć się ostatniego lutego.
Odnośnie zakończenia umowy - czy ma Pani w umowie wpisaną możliwość wypowiedzenia umowy? Jeśli tak, to może Pani wypowiedzieć umowę o pracę (obowiązuje Panią dwutygodniowy okres wypowiedzienia). Niestety, jeśli nie ma Pani bezpośredniego kontaktu z obecnym pracodawcą, to może to potrwać, zanim umowa się rozwiąże, bo ważne jest, kiedy pracodawca otrzyma Pani pismo.
Raczej nie moze Pani rozwiązać umowy bez wypowiedzenia - nie podaje Pani danych, które uprawniałyby do takiego postępowania. Na porozumienie stron zaś musi mieć Pani zgodę pracodawcy, bez tej zgody zostaje jedynie wypowiedzenie (o ile wogóle taka opcja została przewidziana w umowie o pracę).
Napisała Pani, że urlop wypoczynkowy wykorzystała - czy to był urlop za cały rok 2008?, za rok 2009 i 2010 urlop wypoczynkowy Pani nie przysługuje.
Powrót do góry
_magda_

PostWysłany: Pon, 23 Sie 2010, 12:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuję za odpowiedź Smile
tak, wykorzystałam cały urlop za 2008r., czyli dobrze że nic mi nie zostało
co do pracodawcy to dowiedziałam się dzisiaj że w miejscu gdzie wykonywałam pracę jest już jakiś kierownik, czyli wychodzi na to że jednak porozumienie mogłoby by być, jeśli oczywiście nie będą mi robić problemów. Choć w sumie nie musieliby płacić mi już składek, i nie musieliby zwalniać osoby która przez te lata jest na moim miejscu i pewnie się sprawdza, więc mam nadzieję że udałoby się bez wypowiedzenia i dodatkowego przedłużania Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracownika Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: