Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Gdy pracodawca nie chce przyjąć wypowieedzenia

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracownika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kara25

PostWysłany: Wto, 24 Lis 2009, 14:11    Temat postu: Gdy pracodawca nie chce przyjąć wypowieedzenia Odpowiedz z cytatem

Znalazłam nową pracę. Mojemu obecnemu pracodawcy chciałem złożyć wypowiedzenie umowy pracy (mam w umowie zastrzeżoną możliwość wypowiedzenia umowy o pracę z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia) jednak pracodawca nie chce mi go podpisać. W sekretariacie też nie chcą mi przyjąć wypowiedzenia. Proszę o radę co mam w tej sytuacji zrobić? Mam zgłosić sprawę w Państwowej Inspekcji Pracy? Błagam o pomoc!!!! Jestem zdesperowana!!!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 24 Lis 2009, 23:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z art. 30. § 1. pkt. 2 kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem). Ponieważ wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną, nie jest wymagana zgoda drugiej strony. Odmowa przyjęcia pisma przez pracodawcę nie ma więc znaczenia prawnego i nie wstrzymuje biegu wypowiedzenia.
W sytuacji, w której i pracodawca i osoby upoważnione przez niego do odbioru korespondencji odmawiają przyjęcia oświadczenia pracownika, zastosować można normę, opisaną w art. 61.§ 1. Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z treścią tego przepisu oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.
Nie jest wymagane w tym momencie rzeczywiste zapoznanie się pracodawcy z treścią oświadczenia, wystarczający jest fakt, iż powstała taka możliwość. Dlatego uznać należy, iż wypowiedzenie, którego przyjęcia odmówił pracodawca, jest wiążące dla obu stron.
Jednakże dla celów dowodowych oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno być sporządzone na piśmie, powinno się także pozyskać potwierdzenie, iż druga strona umowy otrzymała pismo wypowiadające umowę o pracę. Oświadczenie powinno nastąpić w taki sposób, aby druga strona umowy o pracę mogła się z tym oświadczeniem zapoznać. W przeciwnym przypadku to na pracowniku będzie ciążyć obowiązek dowodu (art. 6 KC w zw. z art. 300 KP) na okoliczność, że dokonał wypowiedzenia.
W związku z nie przyjęciem pisma przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, w celu uniknięcia późniejszych problemów w sądzie, należy wysłać pocztą poleconą (z potwierdzeniem odbioru), w treści oświadczenia wskazując datę odmowy przyjęcia pisma przez pracodawcę. Można kopię pisma skierować także do wiadomości Państwowej Inspekcji Pracy.
Warto wiedzieć, iż zgodnie z wyrokiem SN z 5 października 2005 r. (opubl. OSNP 2006/17-18/263 SYGN. AKT I PK 37/05) dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktycznej możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią, co oznacza przerzucenie na niego ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy. Powyższe może mieć zastosowanie, poprzez analogię, do przypadku, opisanego w pytaniu – tzn. dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracownika o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktycznej możliwości zapoznania się przez pracodawcę z jego treścią.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracownika Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: