Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
BADANIA OKRESOWE PRACOWNIKA

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> BHP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przemko

PostWysłany: Pon, 02 Lis 2009, 21:31    Temat postu: BADANIA OKRESOWE PRACOWNIKA Odpowiedz z cytatem

Pracuję w Policji, nie jestem funkcjonariuszem ale zwykłym pracownikiem biurowym. Zakład pracy ma podpisaną umowę z kliniką w innym mieście w celu przeprowadzania okresowych badań lekarskich (głównie chodzi o funkcjonariuszy - bo mają szczegółowe badania). W listopadzie przypada mi termin badań okresowych i mam pytanie: czy mogę je zrobić w wybranej przez siebie placówce czy tam gdzie mnie skieruje pracodawca (czyli klinika)? Z tego co wiem, jak przychodzą stażyści to badania robią w innej placówce a koszty za wydanie zaświadczenia i tak zwraca pracodawca. Czy mogę "na właśną rękę" pójść do któregokolwiek lekarza medycyny pracy w celu okresowych badań? Czy są jakieś podstawy prawne, źródła? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję! Przemek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 02 Lis 2009, 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracodaca musi mieć podpisaną umowę, która świadczy usługi z zakresu medycyny pracy. I to w tej placówce powinny być wykonywane wszystkie badania wstępne, okresowe i kontrolne. Czy pisząc o stażystach myślisz o osobach zatrudnionych w ramach umowy między pracodawcą a starostą? (jeśli tak - tu są trochę inne zasady...nie należy więc tego porównywać).
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Wto, 03 Lis 2009, 07:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skierowanie musi być od pracodawcy, bo to on podaje na nim narażenia, jakie są na danym stanowisku; skierowanie zostaje w dokumentacji.
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Wto, 03 Lis 2009, 08:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

USTAWA o służbie medycyny pracy
D.U.97.96.593 zm. D.U.08.220.1416
art. 12 ust.1. Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, o którym mowa w art. 5 ust. 2, zwany dalej "zleceniodawcą", z podstawową jednostką służby medycyny pracy, zwaną dalej "zleceniobiorcą".

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.D.U. 96.69.332 ze zm.

§ 4. 1. Badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
2. Skierowanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1) określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
2) w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
3) w przypadku pracowników - określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
4) informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa w pkt 2 i 3, czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Przemko

PostWysłany: Wto, 03 Lis 2009, 08:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Czyli nie ma szans, żebym powiedziała, że badania zrobię sobie gdzie chcę? Sad
Powrót do góry
Przemko

PostWysłany: Wto, 03 Lis 2009, 18:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiecie co? Przypomniało mi się, że ja już raz dostałem od mojego pracodawcy skierowanie na badania Smile Było to po pierwszym roku pracy (pierwsze zaświadcz. jak rozpoczynałem pracę miałem ważne na rok), a drugie na 3 lata i teraz upływa termin. I właśnie jak dostałem to skierowanie to nie było wyznaczonej placówki, z którą zakład ma umowę. Badanie robiłem u lekarza medycyny pracy w moim mieście. Czyli i teraz może będzie tak można?
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Wto, 03 Lis 2009, 20:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej nie.
Wedle nowych przepisów, pracodawca ma podpisać umowę z placówką medycyny pracy trwającą co najmniej rok. Szanse na to, że podpisze ją z dwiema placówkami są minimalne (podwójne koszta za część usług).
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Wto, 03 Lis 2009, 21:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli pracodawca nie ma podpisanej takiej umowy, to obawiam się, że samo skierowanie nic nie pomoże.
Ostatnio spotkałam sie z przypadkiem, że pracownicy mieli skierowania, jednak pracodawca nie miał podpisanej umowy z przychodnia do której poszli i niestety w przychodni tej nie zostali przyjęci.
ewania
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Czw, 05 Lis 2009, 21:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

annags napisał:
Szanse na to, że podpisze ją z dwiema placówkami są minimalne (podwójne koszta za część usług).

A dlaczego?
Niekoniecznie podwójne koszty. Teraz, przy takiej (dosc duzej) podazy lekarzy medycyny pracy - umowy zawiera sie w ten sposob, ze placi sie tylko za faktycznie wykonane usługi, czyli - badania.
Tak wiec - moim zdaniem - nie widze przeszkod, zeby przekonac pracodawcę, zeby zawarł umowę równiez z LMP tam, gdzie świadczą w większej liczbie pracę pracownicy.
Ta metoda doskonale sie sprawdza i nie stanowi dla pracodawcy zadnego wiekszego obciazenia.
Jest jedna przychodnia wiodąca (lekarz z tej przychodni bierze udzial w pracach Komisji BHP) i sa przychodnie. w ktorych LMP przeprowadza wylacznie badania profilaktyczne pracownikow.
Kwestia umów.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Czw, 05 Lis 2009, 21:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ewania napisał:
Jest jedna przychodnia wiodąca (lekarz z tej przychodni bierze udzial w pracach Komisji BHP) i sa przychodnie. w ktorych LMP przeprowadza wylacznie badania profilaktyczne pracownikow.

Nie bardzo rozumiem jaka to ma byc przychodnia wiodąca i te inne - czy to w ramach jednego zoz-u?

art 12.4 Zleceniobiorca informuje właściwą inspekcję o niewywiązywaniu się przez zleceniodawcę z zobowiązań, o których mowa w ust. 2 pkt 5.".

Jak sobie wyobrażasz realizacje tego zapisu przy podpisaniu kilku umów z róznymi przychodniami?
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pią, 06 Lis 2009, 07:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak to się ma do nowych przepisów, zgodnie z którymi umowa musi być zawierana na co najmniej rok, a do niej wchodzi też m.in. ustalanie zagrożeń w miejscu pracy?
Za tą część - pozabadaniową - płaciłoby się podwójnie...
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pią, 06 Lis 2009, 08:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że podpisywanie umów z kilkoma przychodniami może się sprawdzić jeśli np. firma zatrudnia pracowników w oddziałach znajdujących się w różnych miastach. Wówczas aby pracownicy na badania nie musieli tracić czasu na pokonywanie kilometrów pracodawca może podpisać umowę z LMP w miejscowosci, w której znajduje się oddział. I ten LMP sprawuje pełną opiekę nad pracownikami, bez żadnych tam przychodni wiodących.
W takim układzie koszty będą większe choćby, tak jak napisano wcześniej - za część pozabadaniową
Podpisywanie kilku umów w jednym mieście wydaje mi się bezsensowne.
ewania
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sob, 07 Lis 2009, 17:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ariso - to, co napisalam powyzej napisalam na podstawie wlasnych, wieloletnich doswiadczen.
Dotyczylo to sytuacji gdy pracownicy zatrudnieni byli w wielu roznych miejscowosciach.
Przemko podal taką wlasnie sytuację, gdy pracuje (mysle, ze nie on sam) w miejscowosci innej niz przychodnia, z ktorą zawarl umowe pracodawca.
Nie widze przeszkod, zeby rowniez w tej meiscowosci pracodawca zawarl umowe z lekarzem profilaktykiem - z powodow, ktore m.in podalas w swoim poscie.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> BHP Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: