Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
praca w weekendy matki wychowującej dziecko do 4 roku życia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
medykula



Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 2

PostWysłany: Pon, 22 Cze 2009, 19:56    Temat postu: praca w weekendy matki wychowującej dziecko do 4 roku życia Odpowiedz z cytatem

Jestem lekarką, zatrudnioną na pełny etat w szpitalu. Czy pracodawca ma prawo nakazać pracę w sobotę czy niedzielę młodej matce, wychowującej roczne dziecko. Jeżeli tak to na jakich zasadach? jezeli tak, to czy praca może dotyczyć także godzin popołudniowych w weekendy? z góry dziękuję za odpowiedź...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 6409

PostWysłany: Czw, 25 Cze 2009, 18:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uprawnienia, które dotyczą opiekuna dziecka w wieku do lat 4, są następujące:
1) zgodnie z art. 148 Kodeksu Pracy czas pracy pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4 nie może przekraczać 8 godzin na dobę,
2) zgodnie z art. 178 § 2 Kodeksu Pracy bez zgody pracującego opiekuna:
- nie można zatrudnić go w systemie przerywanego czasu pracy,
- nie można zatrudnić go w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej,
- nie wolno delegować go poza stałe miejsce pracy.

Jak widać z powyższego Kodeks Pracy nie rozstrzyga o tym, czy pracująca mama może świadczyć pracę w sobotę lub niedzielę. Na problem należy spojrzeć z innej strony: czy praca, świadczona w dni, o które Pani pyta, będzie pracą w godzinach nadliczbowych, czy jest też są to godziny pracy wynikające z przyjętego grafiku? Jeśli sobota i niedziela są normalnymi dniami Pani pracy – nie może Pani odmówić świadczenia pracy w tych dniach, powołując się na konieczności opieki nad dzieckiem w wieku do lat 4. W przypadku, gdyby praca w te dni była pracą w godzinach nadliczbowych – ma Pani prawo, po złożeniu stosownego oświadczenia, odmówić pracy we wskazanym czasie, bez negatywnych konsekwencji dla Pani.

Ponadto zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U.07.14.89 - tekst jednolity ze zm.) czas pracy pracownic, opiekujących się dzieckiem do lat 4, pracujących wg rozkładu czasu pracy, w którym dopuszczalne jest przedłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę, nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Dłuższy czas pracy jest dopuszczony tylko po uprzednim wyrażeniu zgody przez pracownicę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
medykula



Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 2

PostWysłany: Pon, 29 Cze 2009, 22:31    Temat postu: dziękuję:) Odpowiedz z cytatem

ślicznie dziękuję Pani za odpowiedź Smile tak się składa że normalnie pracuję od poniedziałku do piątku, sob i niedziele - to ewentualne dyżury, których aktualnie nie biorę ze względu na dziecko do 4 rż. W związku z tym że pracuję tylko od pon do pt, mogę odmówić pracodawcy jezeli ten poprosi mnie żebym np. zamiast pon przychodziła do pracy w sob, albo dodatkowo pracowała w sob?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 6409

PostWysłany: Pon, 29 Cze 2009, 23:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli pracodawca ustali, iż poniedziałek jest w zakładzie pracy dniem wolnym, a dniem pracującym sobota - nie może Pani odmówić pracy w sobotę, ponieważ nie będzie to praca w nadgodzinach. Powyższe powinno być wprowadzone np poprzez regulamin pracy, zarządzenie. Co innego jeśli pracodawca zażyczy sobie, aby oprócz świadczenia pracy w dni od poniedziałku do piątku, przyszła też Pani do pracy w sobotę. W takiej sytuacji powstaje praca w nadgodzinach i ma Pani prawo odmówić, wskazując zapisy kodeksowe.
Reasumując - jeśli pracodawca wyznaczy inny dzień wolny niż sobota i tak zostanie to przyjęte - nie może Pani powołać się na KP. Jeśli zaś praca w sobotę bądź niedzielę będzie pracą w nadgodzinach - owszem, może Pani powołać się na KP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
porady prawne porady prawne porady prawne
opinie

» Polecamy eBooki

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma? Oto jedyny taki poradnik, który pomoże Ci nabyć SPADEK, sporządzić TESTAMENT i napisać pozew o ZACHOWEK!

Rozwód i alimenty

Co musisz wiedzieć, aby „przeżyć” rozwód i poradzić sobie z załatwieniem wszystkich spraw – łącznie z podziałem majątku i alimentami?

Ja i mój pies, czyli jak wychować, zrozumieć i rozwiązać problemy ze swoim czworonożnym przyjacielem

Twój pies sprawia problemy? A może dopiero chcesz przygarnąć psa? Oto poradnik, który pokaże Ci, JAK WYCHOWAĆ PSA, by był zdrowy, pełen energii, a przede wszystkim posłuszny!

Elementarz obsługi człowieka

Dowiedz się, gdzie znaleźć Złotą Rybkę i co zrobić, by spełniała WSZYSTKIE Twoje życzenia!

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

Jak wybrać dobrze płatny, stabilny i satysfakcjonujący zawód? Poznaj 75 ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCI, które dadzą Ci gwarancję zatrudnienia w najbliższych dziesięcioleciach!

Zobacz wszystkie
poradniki »