Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
orzecznik zus cofną mi zwolnienie lekarskie
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
alojzy32

PostWysłany: Wto, 16 Cze 2009, 17:42    Temat postu: orzecznik zus cofną mi zwolnienie lekarskie Odpowiedz z cytatem

Orzecznik zus cofną mi zwolnienie lekarskie w trakcie badań secjalistycznych czy ma prawo Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Wto, 16 Cze 2009, 20:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma prawo.
Jeśli nie zgadza się pan z jego decyzją, może się pan od niej odwołać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
luk12124

PostWysłany: Sro, 17 Cze 2009, 13:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam polecam w takim razie pismo odwołanie od decyzji zus
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 17 Cze 2009, 22:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wątpię, czy coś pomoże link do płatnego serwisu.... wzory są dostępne też nieodpłatnie, np http://www.czestochowa.so.gov.pl/so/wzory.php#
Powrót do góry
drak80

PostWysłany: Pon, 06 Lip 2009, 20:00    Temat postu: podpinam sie pod temat... Odpowiedz z cytatem

... aby nie zakladac nowego watku.

wlasnie wrocilem z badabia zus i... sam nie wiem czy moje zwolnienie (wazne do pojutrza) jest jeszcze wazne, i czy moge dalej isc na chorobowe czy nie...

od 5-6 tygodni lecze sie na depresje. dzisiaj badal mnie orzesznik zusowski i po spisaniu jakichs wnioskow z badania, dostalem z powrotem swoj dowod oraz kwitek potwierdzajacy stawienie sie na badanie (ktory wczesniej przyszedl do mnie poczta). uslyszalem "dziekuje, to wszystko". pozegnalem sie i wyszedlem.

jak mam to interpretowac? wydaje mi sie, ze gdyby "anulowano" mi zwolnienie jako bezzasadne to powienienem byc o tym poinformowany... a skoro tak nie bylo to moge przedluzyc chorobowe... dobrze mi sie wydaje?

pozdr, drak80.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 06 Lip 2009, 21:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lekarz orzecznik dopiero wyda swoją opinię, na którą należy poczekać (niestety to potrwa). Co do zwolnienia lekarskiego - decyduje o tym lekarz prowadzący, nie może więc Pan "podejmować decyzji" czy przedłuży Pan chorobowe.
Jeśli jest Pan zdrowy, to należy po prostu pójść do pracy po zakończeniu zwolnienia lekarskiego bez względu na to, co zdecyduje lekarz orzecznik. Jesli zaś lekarz prowadzący będzie odmiennego zdania i zaleci dalsze zwolnienie lekarskie - należy z niego skorzystać. W przypadku, gdyby opinie lekarza orzecznika i prowadzącego były różne (tzn. gdyby orzecznik zakwestionował zwolnienie lekarskie) może się Pan od jego decyzji odwołać.
Powrót do góry
drak80

PostWysłany: Pon, 06 Lip 2009, 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje za odpowiedz, midko.

ja juz nic nie rozumiem...

z relacji innych wynika (ja przynajmniej odnioslem takie wrazenie), ze u orzecznika zus byli odprawiani "od reki" - albo pozbawiani prawa do dalszego chorobowego (takich glosow oczywiscie najwiecej), albo nie.

lekarz prowadzacy powiedzial, ze mam do niego przyjsc jak mi sie skonczy zwolnienie; wiem, ze planuje dalsze leczenie farmakologiczne, w trakcie ktorego nie jestem w stanie pracowac...

i teraz rzecz dla mnie niezrozumiala: jezeli orzecznik zakwestionuje zwolnienie to z jaka data? od kiedy bede pozbawiony zasilku chorobowego? od daty badania (to by znaczylo, ze mialem niewazne zwolnienie i po prostu, bedac "zdrowym", nie chodzilem do pracy), czy od momentu otrzymania opini negatywnej?

czy cos pokrecilem?
pozdr, drak80.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 06 Lip 2009, 23:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na decyzji orzecznika powinna być informacja o terminie (okresie), który został zakwestionowany (jeśli w ogóle coś zakwestionująWink ).
Niestety lekarz orzecznik może też wydać taką opinię, wkutek której ZUS pozbawi Pana zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy.
Na taką informację powinien Pan zaczekać, na plus można zaliczyć to, że orzecznik od razu nie powiedział, iż Pana zwolnienie jest bezzasadne.
Póki co - proszę spokojnie wykonywać polecenia lekarza, jeśli zaleca dalsze leczenie - nie należy przerywać bez względu na to, co bedzie później. Przecież może Pan zawsze spróbować się odwołać, wtedy kontynuacja leczenia będzie najlepszym potwierdzeniem, prawda?
Czy kontrola Pana zwolnienia jest wyrywkowa czy też były inne podstawy do jej dokonania (np inna praca w czasie zwolnienia...)?
Powrót do góry
drak80

PostWysłany: Wto, 07 Lip 2009, 00:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

midka napisał:
Niestety lekarz orzecznik może też wydać taką opinię, wkutek której ZUS pozbawi Pana zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy.

czy w takim wypadku pobrany juz zasilek chorobowy (jak pisalem: lecze juz prawie 2 msce) podlega zwrotowi?

midka napisał:
Na taką informację powinien Pan zaczekać, na plus można zaliczyć to, że orzecznik od razu nie powiedział, iż Pana zwolnienie jest bezzasadne.

tak. wtracil jedynie, ze leczenie farmakologiczne niewiele mi pomoze, i ze lepsza bylaby w moim przypadku psychoterapia.

midka napisał:
Czy kontrola Pana zwolnienia jest wyrywkowa czy też były inne podstawy do jej dokonania (np inna praca w czasie zwolnienia...)?

wyrywkowa. mysle, ze nie bylbym nawet zdolny do jakiejkolwiek pracy. ostatnio odizolowalem sie calkowicie od otoczenia... ale to juz temat na inne fora...

ach, a ile czasu ma orzecznik na wydanie decyzji?

jeszcze raz dzieki za zainteresowanie.
czekam na dalszy rozowj wydarzen...
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 07 Lip 2009, 08:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, za cały okres. Orzecznik po prostu może stwierdzić, iż np zwolnienie było całkowicie bezzasadne lub wskazać datę, od której niezdolność ustała.
To, że orzecznik od razu po badaniu nie powiedzial, że jest Pan zdolny do pracy (a wręcz zalecił wprowadzenie terapii) wskazuje na to, że w stosunku do Pana będzie decyzja potwierdzająca zasadność zwolenienia lekarskiego.
Nie potrafię powiedzieć, w jakim terminie otrzyma Pan pismo z ZUS z wynikiem kontroli, tak jak Pan napisał - w przypadku negatywnej decyzji lekarz orzecznik od razu o tym informuje. Lekarz orzecznik powinien w takim przypadku wystawić odpowiednie zaświadczenie, które dostarcza się do pracodawcy.
Proszę więc nie martwić się i pracować nad powrotem do pełni sił.
Życzę Panu dużo zdrowia, powodzenia!!
Powrót do góry
trojan1974

PostWysłany: Sro, 05 Sie 2009, 00:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

midka napisał:
Tak, za cały okres. Orzecznik po prostu może stwierdzić, iż np zwolnienie było całkowicie bezzasadne lub wskazać datę, od której niezdolność ustała.

czy w takim przypadku można założyć że niestawienie się na komisję lekarską do orzecznika ZUS jest lepszym rozwiązaniem ? Z tego co zrozumiałem w tym przypadku ZUS przestanie wypłacać zasiłek od dnia kiedy nie stawimy się na badanie.

W przypadku kiedy stawimy się na badanie lekarz może stwierdzić że np..zwolnienia lekarskie za ostatnie 5 mc (lub inny okres) były bezzasadne

proszę o odpowiedź.
pozdrawiam Tomasz
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Sro, 05 Sie 2009, 06:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie lepiej się stawić i mieć zasiłek dalej? Oczywiście, jeśli się jest chorym, a nie oszustem...
Powrót do góry
trojan1974

PostWysłany: Sro, 05 Sie 2009, 13:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie nie lepiej . to nie odpowiedz na pytanie.
ZUS szuka oszczędności , premier zlecił masowe kontrole w celu powstrzymania wypłat zasiłków chorobowych, ponieważ ZUS nie ma z czego płacić. W związku z tym spodziewać się należy że kontrola będzie tendencyjna i mająca na celu pozbawienie zasiłku a nie stwierdzenie czy chory jest chory.

Dla twojego lekarza prowadzącego jesteś chory dla orzecznika ZUS zdrowy i dlaczego miałbyś ponosić konsekwencje po fakcie...czyli cofnięcie zasiłku za poprzednie miesiące..przecież nie masz wiedzy lekarskiej i to twój lekarz prowadzący ma wiedzę czy nadajesz się do pracy czy też nie...sam nie decydujesz o tym czy możesz pracować czy nie...w związku z tym wydaje się nie prawdopodobne że pacjent ponosi odpowiedzialność wstecz....jakoś nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy orzecznik ZUS wydaje decyzję gdzie mam zwrócić zasiłek chorobowy za poprzednie miesiące.
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Sro, 05 Sie 2009, 14:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oprócz tego, że ZUS ma wgląd w dokumenty lekarza i na tej podstawie też może unieważnić zwolnienie.
Uczciwym osobom zawsze radze, żeby nie kombinowały. Boją się zwykle te, które mają zwolnienie naciągane lub całkowicie lewe.

I akurat ja - jako lekarz - mam wiedzę lekarską i znam ten problem od obu stron.
Powrót do góry
trojan1974

PostWysłany: Sro, 05 Sie 2009, 14:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale to dalej nie jest odpowiedz o którą prosiłem.
czy mogłabyś więc odpowiedzieć ?

po wtóre, rozumiem że orzecznik może kontrolować stan chorego w danej chwili...jakoś nie widzę żeby ZUS cofał zwolnienia lekarskie wystawione w poprzednich okresach rozliczeniowych..jeżeli nawet zwolnienie nie było celowe to nie ponosi odpowiedzialności za nie pacjent a lekarz który je wystawił..
Jak można żądać zwrotu zasiłku za zwolnienia które się skończyły i są przeszłością a nie były kontrolowane przez ZUS?
Pacjent zastosował się do zaleceń lekarza i tyle ..prawo nie działa wstecz.
Nawet jeżeli było to zwolnienie dyskusyjne..decyzję podjął lekarz a nie pacjent..niech więc lekarz zwraca zasiłek do ZUS...dlaczego na podstawie błędnej decyzji pacjent ma zwracać zasiłek chorobowy za okres ubiegły ? Jeżeli zwolnienie skontorlowane byłoby na czas i uznano by je za bezzasadne....pacjent poszedł by do pracy i zarabiał swoje pieniądze u pracodawcy...nie wyobrażam sobie aby zwracać kilkumiesięczny zasiłek do ZUS na podstawie bieżącej decyzji ...kto w takim razie miałby pokryć koszty utrzymania pracownika przez ten okres ?...Przecież nie mógł pracować bo lekarz nie dopuścił go do pracy ?

Myślę że jednak nie mogą niczego zabrać wstecz.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

Skocz do: