Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Chorobowe a orzecznik ZUS i kontrola
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
betty12

PostWysłany: Wto, 24 Lut 2009, 14:52    Temat postu: Chorobowe a orzecznik ZUS i kontrola Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich.

Piszę ten temat poniewaz, pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się poważniej chorować przez dłuższy okres i pierwsz raz korzystac z zasiłku chorobowego.

Otrzymałam wezwanie na badanie orzecznika czy faktycznie powinnam byc na L4.

W skrocie przedstawię historie choroby....
na wiosnę podjęlam pracę, ale nie było to dobre posuniecie, gdyż pracodawca po prostu wykorzystywal pracownikow, więc zwolniłam się, przeżyłam to trochę bo liczyłam na dłuższy staz...ale cóż....mineło pare miesięcy podjęłam kolejna pracę - było ok, byłam zadowolona, do czasu gdy w pracy nie dało się wyczuć nieprzyjemniej atmosfery, podziału na kategorie pracowników itp...na efekty tego "młynu" nie musiałam długo czekać, niepsodziewanie dostałam wypowiedzenie. Było to na jesieni, okres nienajlepszej pogody, tak też po tych wszystkich zbiegach okoliczności wpadlam w tzw dół, zaczęłam miec dziwne myśli źle sie czuc.

Nie wiedziałam, że to może byc początek choroby, za namowa rodziny udałam sie do neurologa. I tak zeczała sie moja przygoda z depresją. Leczę się do dziś 5 miesięcy już i nadal jestem na L4 i teraz ta komisja.

Chciałabym wiedzieć, czy moja choroba (choc może nie jest mocno zaawansowana) bedzie traktowana poważnie i nie zostanie mi anulowane L4...
Nie wiem jak wyglada takie badanie nawet...znowu zaczynam sie denerwować samym tym faktem...
Są jakies wytyczne dzieki którym lekarze anuluja L4? jestem zielona w tym temacie, chciałabym uzyskać pomoc tutaj, nie zostac w pustce niewiedzy...

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
altra
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Wto, 24 Lut 2009, 20:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem jak traktowana jest choroba tego typu na komisji, ale generalnie istotna jest rowniez dokumentacja medyczna choroby i w taka wlasnie bym sie uzbroila. ZUS zapewne bedzie ja sprawdzal na wlasna reke, ale nie zaszkodzi miec w niej wsparcie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
betty12

PostWysłany: Wto, 24 Lut 2009, 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jedyne co moge zabrać to ksero kartoteki od mojego lekarza i ewentualnie opakowanie z lekami...
może to i mało, ale cóż mogę wiecej...jedynie słowa i ja przeciwko orzecznikowi - nie liczę że mnie zrozumie.

A pytanie mam dodatkowe. jeśli zdarzy sie że ów lekarz odbierze mi prawo do L4 w trakcie badania, to jak to sie ma do wypłaty zasiłku, który mam od poczatku lutego, a badanie dopiero za tydzień, ale jeszcze w trakcie trawania L4 ??
Powrót do góry
altra
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Wto, 24 Lut 2009, 21:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w sumie kilku naszych pracownikow bylo na komisji i nie zdarzylo sie by mieli cofniete prawo do zasilku wiec porponuje nie martwic sie na zapas! Jesli jest to faktycznie choroba i sa na to dokumenty mysle ze bedzie dobrze.
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Wto, 24 Lut 2009, 21:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli lekarz orzecznik stwierdzi, że jest już pani zdolna do pracy - zakończy obecne zwolnienie.
Całość świadczenia przepada w przypadku stwierdzenia złamania przepisów - np. gdyby miała pani lewe zwolnienie, wykonywałaby pani inną pracę w trakcie trwania zwolnienia, mając zalecone leżenie orzecznik nie zastałby pani w domu itp.

Oprócz ksera kartoteki można poprosić lekarza prowadzącego o zaświadczenie, gdzie wpisze w skrócie przebieg obecny leczenia i ew. dalsze plany...
Powrót do góry
betty12

PostWysłany: Wto, 24 Lut 2009, 22:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuje bardzo za rady i wskazowki. Mniej wiecej wiem juz o co w tym wszystkim chodzi.
Postaram się jeszcze o to zaświadczenie od lekarza.

I oczywiście poinformuje Was jak to wygladało - moze ktos skorzysta w przyszłości i nie bedzie tego tak przezywał jak ja Shocked
Powrót do góry
betty12

PostWysłany: Czw, 26 Lut 2009, 15:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wybaczcie że jeszcze zawracam głowe - ale na jakiej zasadzie zostanie mi zwrócone za dojazd, jeśli pojade własnym samochodem na badanie?
Powrót do góry
altra
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sob, 28 Lut 2009, 15:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tego niestety nie wiem.
Powrót do góry
betty12

PostWysłany: Pon, 02 Mar 2009, 14:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lekarz orzecznik stwierdziła że powinnam udać sie na konsultacje do lekarza psychiatry.

Jej czemu to tak dziwnie się toczy. Sama nie umiała podjąć decyzji...ciekawe do ilu mnie jeszcze odeślą...mam nadzieje, że zakończy się teraz, bo sama ta sytuacja jest stresujaca dla mnie...
Powrót do góry
betty12

PostWysłany: Nie, 08 Mar 2009, 22:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ZUsowscy znawcy zakonczyli chorobowe.

Tacy ludzie powinni zniknąć z tych stanowisk, im tylko zalezy żeby kogos unieszczęsliwić. Za kazde odebrane zwolnienie dostaja przecież dodatkowe pieniadze....

Wstyd, państwowa instytucja - a zacofanie i hamstwo bez poziomu
Powrót do góry
taczak

PostWysłany: Sro, 11 Mar 2009, 17:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapewne można napisać odwołanie od decyzji, na której powinno się znajdować pouczenie jak to zrobić.
Powrót do góry
asia0974

PostWysłany: Sro, 27 Maj 2009, 08:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Mam problem podobny do mojej poprzedniczki i nie wiem jak jak go rozwiązac i co o tym wszystkim myśleć. 2,5 miesiąca temu uległam wypadkowi komunikacyjnemu jak wracałam zakadowym busem do domu z pracy. Wina ewidentnie lezy po stronie kierowcy, toczy si epostępowanie w tej sprawie.Zarqa po wypadku przebywałam w szpitalu miałam wstrząsnienie mózgu stłuczony kręgosłup szyjny i oraz mocno stłuczoną głowę. Po wyjściu ze szpitala dostałam zwolnienie na miesiąc ze szpitala.Udałam się do swojego lekarza rodzinnego ponieawz odczuwałam nadal okropny ból głowy i karku. Lekarz skierował mnie do neurolaga ortopedy i psychiatry bo nie mołam spac nekały mnie koszmary związane z przeżytym zajściem.Przez 1,5 miesiąca nosiłam kołnierz ortopedyczny miałam rehabiltację prądami i laserem ból karku ustał ale niestety niezupełnie. Nadal czuje drętwienie karku i nie mogę pochylic gowy.Na dodatek męczą mnie potworne ble głowy nie pomagają mi środki przeciwbólowe dostępne w sklepach.Lecz.e sie dalej u neurologa i psychiatry. Mam kłopoty ze snem oblewają mnie poty podczas snu miewam notorycznie koszmary, obłed!Spię nadal na poduszce ortopedycznej bo wstaję z bólem głowy. sytuacja jest o tyle dla mnie stresujaca ze dostałam pismo z zusu zeby wstawic sie do orzecznika który stwierdzi czy moja choroba to nie jakiś mój wymysł!!!. Nie dość ze przeszłam taką traume to jeszcze jakaś komisja będzie mnie badała czy w mojej głowie jest to co ja im powiem czy też nie. Pracuje na lini prodykcyjnej gdzie mam przaz 8 godzin pochyloną głowe nie wyobrazam sobie pracy w obecnym stanie w jakim sie znajduję.Mam historie choroby i dokumenty potwierdzające o moim leczeniu ale się bardzo boje. Wczoraj przeczytałam ze większośc tych lekarzy orzeczników jest bardzo zle nastawiona do chorych i patrzą przez pryzmat leserów. Prosze o rade jak ja mam sie na takiej komisji zachowywac czy obowiazuja jakieś reguły?!
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Sro, 27 Maj 2009, 18:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba najlepiej będzie mówić wprost jak było, jak jest i jakie sa prognozy lekarzy. Bez ubarwiania, gdybania, a już napewno bez kombinowania. Skupić się na chorobie i faktach.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 27 Maj 2009, 22:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę się nie bać. Jeśli ktoś naprawdę jest chory i ma na to dokumenty od lekarza, to nie ma powodów do obaw. Wiem, że to stresujące przeżycie, ale w Pani przypadku, gdzie była Pani ofiarą poważnego wypadku, nie sądzę, żeby musiała Pani udowadniać, że jest Pani chora. Komisja to prawie standardowa procedura, przy dłuższych zwolnieniach, zwłaszcza, że wystawiający wezwanie na komisję nie ma wglądu w Pani dokumentację medyczną i nie wie, czy Pani choroba jest poważna czy nie. I po to właśnie Panią zaprosili. Proszę zabrać swoją dokumentację, jeśli ma Pani taką możliwość i pójść na komisję, powiedzieć jak się Pani czuje.

Życzę powodzenia, będzie dobrze.
Powrót do góry
asia0974

PostWysłany: Czw, 28 Maj 2009, 07:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja chciałam serdecznie podziękowac za słowa otuchy, naprawdę mi lepiej.Nie mam za wiele dokumentów związanych z trwaniem mojej choroby, poniewaz są w posiadaniu lekarza neurologa i psychiatry. Jedyne co posiadam to wypis za szpitala i opinię ortopedy i wszystkie potwierdzenia ze miałam rehabilitacje oraz leki które biorę. Powiem tak, ze sama sytuacja ze posądza się mnie o to ze niesłusznie pobieram zasiłek chorobowy mnie przerósł.Tłumacze sobie ze to normalna procedura, muszą sprawdzic. Na dodatek myślę sobie dlaczego po niespełna 3 miesięcach pobierania zasiłku ja jestem kontrolowana a inni dopiero po pół roku.Nigdy nie byłam tak długo na zwolnieniu jedyne z czego korzystałam to z opieki na chore dzieci ale nigdy nie był to okres dłuższy niż miesiąc.Mam nadzieje ze odetchnę z ulgą jak już będzie po tej wizycie w zusie niezależnie jaka będzie opinia orzecznika. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedz to wiele dla mnie znaczy. Napiszę w poniedziałek jak mi poszło, pozdrawiam.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: