Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Ile godzin tygodniowo - jedna sobota w miesiącu pracująca ??

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wymiar czasu pracy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
goldengate

PostWysłany: Wto, 28 Paź 2008, 09:24    Temat postu: Ile godzin tygodniowo - jedna sobota w miesiącu pracująca ?? Odpowiedz z cytatem

Jestem zatrudniony w firmie która pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:30.

Na rozmowie kwalifikacyjnej zapytałem dlaczego codziennie pracujemy 30min dłużej ponad czas, to dostałem odpowiedź że firma nie pracuje w dni które przypadają między swietami jak np. 2maj czy w przypadku jak boże ciało przypada w czwartek to piątek jest wolny.

Okazało się że jest wolne lecz musimy wypisywać na te dni wnioski urlopowe czyli zabierane sa z urlopu wypoczynkowego.

Byłem u księgowego w tej sprawie i powiedział ze dlatego tak jest ponieważ nie pracujemy w soboty.

Jak to właśnie jest z tymi sobotami? w kodeksie jest zapis:
Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem § 2 oraz art. 135-138, 143 i 144.

Dodam że na liście obecności jest wpisane 8:30-16:30 = 8godz więc nie ma tej pół godziny.

Proszę o odpowiedź w tej sprawie i jakąs podstawe prawną.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dorotasw

PostWysłany: Sro, 29 Paź 2008, 08:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rozumiem że jest to podstawowy system czasu pracy więc obowiązuje 8 godzinny dzień pracy, ta dopracowana połówka jest jak najbardziej w tym przypadku nadgodziną, przy zachowaniu wolnej soboty i niedzieli w harmonogramie jako dni wolnych od pracy

jednym słowem firma robi mały przekręt bo wolne nawet za te nadgodziny powinny być ewidencjonowane na wniosek pracownika godzina nadliczbowa za godzinę wolnego, natomiast wolne na polecenie pracodawcy to godzina nadliczbowa za 1,5h wolnego

proponuję jeśli masz taką możliwość o zażądanie karty ewidencji czasu pracy, pracodawca ma obowiązek na Twój wniosek Ci ją pokazać, zobacz jak masz rozliczany miesiąć i jaki czas pracy jest tam ewidencjonowany
Powrót do góry
goldengate

PostWysłany: Sro, 29 Paź 2008, 10:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Księgowy twierdzi że do tego przepisu są jakies dyrektywy, NSA inaczej interpretowao i inne przepisy które mowią że w soboty można pracować zatem te pół godziny jest tak rozliczane zamiast sobót.

Najbardziej ciekawi mnie jednak lista obecności, księgowy twierdzi że jest zgodnie z prawem wpisane 8:30-16:30 a ja uważam że powinien być ujęty ten czas pół godziny na liście ponieważ w ten sposób jest to ukrywane.
Jeszcze wspominał o jakiś 15min na przerwe.

Ciekawy jestem jak interpretowała by to kontrola gdy wszyscy pracownicy są od 8:00 i podpisują liste na której jest 8:30 ??
Powrót do góry
dorotasw

PostWysłany: Sro, 05 Lis 2008, 09:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podstawą jest kodeks pracy i żadne dyrektywy i wyroki sądu (które zresztą dotyczą konkretnych spraw a nie interpretacji całego prawa pracy) nie mogą być mniej korzystne niż kodeks

jeśli uważają że te pół godziny jest za sobote to dlaczego nie jest ujmowana w dokumentach? to po prostu przekręt, a przerwa 15 minutowa na posiłek jest wliczana do czasu pracy i nie można przez to wydłużać dnia pracy o 15 minut

a księgowej proponuję wycieczkę do PIPu i na szkolenie by nauczyła się podstaw prawa
Powrót do góry
goldengate

PostWysłany: Czw, 06 Lis 2008, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cytuje:
Wyrok sądu a zwłaszcza
wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest w Polsce prawem nadrzędnym (
według zasady , że przepis szczególny uchyla przepis ogólny a wyrok sądu
uchyla lub uszczegółowia przepis szczególny ). W Kodeksie jest napisane (
tylko w kontekście ustalania warunków umowy o pracę ), że jeżeli w
dokumentach będących podstawą ustalenia warunków pracy są zapisy mniej
korzystne dla pracownika niż przepisy kodeksu pracy to winno się stosować te
ostatnie . W naszym przypadku nie ma takich dokumentów.to tyle w temacie . A
jeśli chodzi o czas pracy to wytłumacz sobie w ten sposób , że czasu na tzw
lunch nie wykazuje się , albowiem jest to czas wykorzystany pomiędzy
godzinami pracy na siusiu , kupkę i jakomsik konsumpcję teoretycznie poza
kodeksowymi 15 minutami wliczonymi do czasu pracy .To taka nie spisana umowa
między pracodawcą a pracownikiem . O skutecznej mocy prawnej .
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wymiar czasu pracy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: