Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Prośba o informacje jaki druk wysłać do ZUS - zasiłek chor.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KrzysztofMl

PostWysłany: Sob, 18 Paź 2008, 11:05    Temat postu: Prośba o informacje jaki druk wysłać do ZUS - zasiłek chor. Odpowiedz z cytatem

Witam Forumowiczów
Jestem po raz pierwszy na tym forum. Mam następujący problem-zapytanie:
Mój pracownik (umowa na czas nieokreślony) otrzymywał ode mnie wynagrodzenie za czas choroby przez 33 dni. Od 34 dnia po złożeniu przeze mnie Z-3 do ZUS-u, pracownik będzie otrzymywał zasiłek chorobowy. Czy mam obowiązek wypłacać mu comiesięczną pensję (jego imię i nazwisko nadal jest na liście płac z kwotami zerowymi)? oraz czy obok deklaracji RSA dla tego pracownika mam obowiązek sporządzać deklarację RCA (RCX) dla niego? Proszę o odpowiedź.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 19 Paź 2008, 11:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za chorego pracownika składamy odpowiednio: druk ZUS RCA – dotyczący rozliczanych składek oraz druk ZUS RSA - o przerwach w ich opłacaniu.
Kontynuujemy takie postępowanie do miesiąca, w którym za cały miesiąc pracownik otrzyma tylko zasiłek chorobowy, wtedy przygotowujemy tylko jeden raport, czyli ZUS RSA. W formularzu ZUS RSA, przekazywanym za chorego pracownika, należy wskazać przerwę w opłacaniu składek z powodu niezdolności do pracy, liczbę dni zasiłkowych oraz wypłacone za ten czas wynagrodzenie
Oznacza to, że do 33 dnia choroby pracownikowi na zwolnieniu lekarskim wypłacamy wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy za czas choroby i przesyłamy do ZUS za tego pracownika oba wymienione wyżej dokumenty, stosując na druku ZUS RSA kod 331 (i ewentualnie 335).
Od 34 dnia zaś nasz pracownik będzie otrzymywał zasiłek chorobowy, finansowany przez ZUS i wypłacany albo bezpośrednio przez ZUS do rąk pracownika albo, jeśli pracodawca jest uprawniony do wypłacania świadczeń, przy udziale pracodawcy.
Pracodawca jest uprawniony do wypłaty świadczeń jeśli na dzień 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób.
Jeżeli pracodawca posiada wyżej opisane prawo do wypłaty świadczeń, to na raporcie ZUS RSA za chorego pracownika wykazuje kod świadczenia/przerwy, okres, liczbę dni zasiłkowych/liczbę wypłat oraz wypłaconą kwotę. W każdym takim przypadku zasiłki są finansowane przez ZUS w następujący sposób: pracodawca wypłaca zasiłek choremu pracownikowi i rozlicza jego wartość w ciężar składek, tzn. pomniejszając składki odprowadzane w danym miesiącu o wypłacone zasiłki.
Jeżeli pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków to pracownik zasiłek chorobowy otrzyma bezpośrednio z ZUS. Za chorego zatrudnionego należy złożyć wówczas do ZUS raport ZUS RSA z odpowiednim kodem świadczenia/przerwy, okresem niezdolności do pracy. Nie należy wypełniać natomiast pola „liczba dni zasiłkowych/ liczba wypłat”.
Reasumując – za pracownika, pobierającego zasiłek chorobowy należy przygotowywać i wysyłać jedynie druk ZUS RSA.
Na liście płac oraz w kartach wynagrodzeń pracownika w zależności od tego, kto wypłaca zasiłek (pracodawca czy ZUS) powinny znaleźć się kwoty wypłaconego zasiłku lub „0”.
Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 r. (Dz. U. Nr 60, poz. 636 z późn. zm.)
Powrót do góry
KrzysztofMl

PostWysłany: Pon, 20 Paź 2008, 15:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="midka"]Za chorego pracownika składamy odpowiednio: druk ZUS RCA – dotyczący rozliczanych składek oraz druk ZUS RSA - o przerwach w ich opłacaniu.
Kontynuujemy takie postępowanie do miesiąca, w którym za cały miesiąc pracownik otrzyma tylko zasiłek chorobowy, wtedy przygotowujemy tylko jeden raport, czyli ZUS RSA. W formularzu ZUS RSA, przekazywanym za chorego pracownika, należy wskazać przerwę w opłacaniu składek z powodu niezdolności do pracy, liczbę dni zasiłkowych oraz wypłacone za ten czas wynagrodzenie
Oznacza to, że do 33 dnia choroby pracownikowi na zwolnieniu lekarskim wypłacamy wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy za czas choroby i przesyłamy do ZUS za tego pracownika oba wymienione wyżej dokumenty, stosując na druku ZUS RSA kod 331 (i ewentualnie 335).
Od 34 dnia zaś nasz pracownik będzie otrzymywał zasiłek chorobowy, finansowany przez ZUS i wypłacany albo bezpośrednio przez ZUS do rąk pracownika albo, jeśli pracodawca jest uprawniony do wypłacania świadczeń, przy udziale pracodawcy.
Pracodawca jest uprawniony do wypłaty świadczeń jeśli na dzień 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób.
Jeżeli pracodawca posiada wyżej opisane prawo do wypłaty świadczeń, to na raporcie ZUS RSA za chorego pracownika wykazuje kod świadczenia/przerwy, okres, liczbę dni zasiłkowych/liczbę wypłat oraz wypłaconą kwotę. W każdym takim przypadku zasiłki są finansowane przez ZUS w następujący sposób: pracodawca wypłaca zasiłek choremu pracownikowi i rozlicza jego wartość w ciężar składek, tzn. pomniejszając składki odprowadzane w danym miesiącu o wypłacone zasiłki.
Jeżeli pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków to pracownik zasiłek chorobowy otrzyma bezpośrednio z ZUS. Za chorego zatrudnionego należy złożyć wówczas do ZUS raport ZUS RSA z odpowiednim kodem świadczenia/przerwy, okresem niezdolności do pracy. Nie należy wypełniać natomiast pola „liczba dni zasiłkowych/ liczba wypłat”.
Reasumując – za pracownika, pobierającego zasiłek chorobowy należy przygotowywać i wysyłać jedynie druk ZUS RSA.
Na liście płac oraz w kartach wynagrodzeń pracownika w zależności od tego, kto wypłaca zasiłek (pracodawca czy ZUS) powinny znaleźć się kwoty wypłaconego zasiłku lub „0”.
Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 r. (Dz. U. Nr 60, poz. 636 z późn. zm.

Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: