Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
firma nie chce wysłać protokołu powypadkowego

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wypadki przy pracy i choroby zawodowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bo111

PostWysłany: Pon, 19 Maj 2008, 11:38    Temat postu: firma nie chce wysłać protokołu powypadkowego Odpowiedz z cytatem

Proszę o radę. Miałam prawie 3 miesiące temu wypadek przy pracy. Do tej pory nie dostałam ani protokołu powypadkowego ani wezwania do lekarza orzecznika. Dodam, że mój wypadek był uznany za wypadek przy pracy, zwolnienie lekarskie było 100% płatne oraz dostarczyłam zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza, wymagane jeśli chce się starać o odszkodowanie. Co mam teraz zrobić?? Nie pracuję już w tej firmie, a kierownik nie odbiera telefonów ode mnie. Do działu BHP w mojej firmie niestety nie mam numeru i nie wiem jak sprawę mam rozwiązać, czy powinnam zgłosić to np. do PIPu? Ile czasu na wysłanie protokołu oraz na wezwanie do orzecznika ma moja firma?Świadectwa pracy też jeszcze nie dostałam,i też nie wiem ile na wysłanie tego ma moja firma?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewania
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 19 Maj 2008, 19:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NAPISZ i wyslij listem poleconym, że prosisz o NIEZWŁOCZNE dostarczenie egzemplarza protokolu ustaleń okolicznosci i przyczyn wypadku przy pracy, ktoremu uleglas w dniu tym i tym, oraz o NIEZWLOCZNE dostarczenie świadectwa pracy.
Zaznacz w tym piśmie, że zgodnie z Kodeksem Pracy - art. 282. paragraf 1.3) kto nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy podlega karze grzywny od 1000zł do 30 000 zł. Być moze pracodawca nie ma tej świadomosci??

Albo też.... obawiam sie, ze - skoro nie dostalas ani protokolu powypadkowego ani swiadectwa pracy - Twoje zatrudnienie nie bylo legalne. A pracodawca wyplacil Ci 100 % "chorobowego" dla swietego spokoju.
Ale - mam nadzieje, ze sie myle... Evil or Very Mad Rolling Eyes
Jak dlugo tam pracowalas? Czy dostawalas pasek płacowy lub druk RMUA, na ktorym byla wykazana wysokosc odprowadzanych przez pracodawce skladek do ZUS?

Moje zdanie jest takie - wyslij wniosek pocztą, daj termin jednego tygodnia a pozniej, jesli nie dostaniesz tych dokumentow - zglos sprawe do Panstwowej Inspekcji Pracy. Exclamation
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 19 Maj 2008, 21:18    Temat postu: Re: firma nie chce wysłać protokołu powypadkowego Odpowiedz z cytatem

bo111 napisał:
Proszę o radę. Miałam prawie 3 miesiące temu wypadek przy pracy. Do tej pory nie dostałam ani protokołu powypadkowego ani wezwania do lekarza orzecznika. Dodam, że mój wypadek był uznany za wypadek przy pracy, zwolnienie lekarskie było 100% płatne oraz dostarczyłam zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza, wymagane jeśli chce się starać o odszkodowanie

Czy napisałeś do pracodawcy pismo ( wniosek) o skierowanie do lekarza orzecxznika ZUS w celu ustalenia % uszczerbku na zdrowiu.?
Wniosek jest podstawą do tego, aby pracodawca mógł wysłać dokumentację do ZUS.

bo111 napisał:
Ile czasu na wysłanie protokołu oraz na wezwanie do orzecznika ma moja firma?Świadectwa pracy też jeszcze nie dostałam,i też nie wiem ile na wysłanie tego ma moja firma?

Pracodawca niezwłocznie powinien dostarczyć Tobie protokół powypadkowy.
Jesli tego nie uczynił - napisz pismo i poproś o przesłanie protokołu powypadkowego. Oddzielnie napisz pismo( wniosek) o skierowanie do lekarza orzecznika. Pisma wyślij listem poleconym.
Mysle, że jeśli nie masz daleko do siedziby firmy, w której pracowałes to najlepiej osobiście pojedź tam i wyjaśnij wszystko. Jesli nic nie wyjaśnisz pisma możesz złożyć w sekretariacie firmy za potwierdzeniem odbioru.

Jesli nie jesteś już pracownikiem firmy wniosek o ustalenie % uszczerbku na zdrowiu wraz z dokumentacją powypadkową możesz do ZUS przekazać osobiście.

bo111 napisał:
Świadectwa pracy też jeszcze nie dostałam,i też nie wiem ile na wysłanie tego ma moja firma?

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 § 1 Kodeksu pracy)

Skoro nie otrzymaleś świadectwa pracy napisz pismo do pracodawcy, w ktorym poproś o jego przesłanie. Pismo wyślij pocztą poleconą, albo zrób tak jak pisałam wyżej.
bo111

PostWysłany: Wto, 20 Maj 2008, 09:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, moje zatrudnienie było legalne, pracowałam na pełny etat przez niecałe 9 miesięcy. Oczywiście dostawałam pasek płacowy i miałam odprowadzane wszystkie składki.

Hm... Nie pamiętam teraz dokładnie czy składałam wniosek o skierowanie do lekarza orzecznika. Na pewno dostarczałam wniosek o stanie zdrowia od lekarza. Wyślę więc ten wniosek jak najszybciej, mam nadzieję że nie jest na to już za późno.

Dziękuję bardzo za pomoc.
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Wto, 20 Maj 2008, 10:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaświadczenie o stanie zdrowia, o którym piszesz jest to druk N9, który lekarz wypełnia po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Podstawą jednak, aby pracodawca mógł wysłać dokumenty do ZUS jest wniosek skierowany przez pracownika do pracodawcy.
W "moim" ZUS bez wniosku skierowanego przez pracownika do pracodawcy o skierowanie do lekarza orzecznika ZUS odsyła dokumentację do uzupełnienia.
ewania
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Wto, 20 Maj 2008, 13:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bo111 napisał:
że nie jest na to już za późno.

Bo111 - nie jest za późno.
Roszczenia ze stosunku pracy przedawniają sie z upływem 3 lat ale ostatnio sąd stwierdził, że roszczenia zwiazane z wypadkami przy pracy nie przedawniają sie w ogóle. Tak więc spokojnie czekaj na odpowiedź na wysłane pisemko. Smile
miro17

PostWysłany: Nie, 10 Sie 2008, 03:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każdy radzi: wysłać list, zawiadomienie, do PIP-u. Nie prościej osobiście udać się do firmy porozmawiać z kompetentnymi osobami, w zależności od sytuacji złożyć stosowne pisma? Od razu wiadomo na czym się "stoi". Napisano, że zakład uznał zdarzenie jako wypadek przy pracy - może wysłał protokół pocztą, mogło nastąpić przekłamanie w adresie, mógł być nie odebrany z poczty, mógł zaginąć - więc radzę kontatt osobisty z "Firmą"
Powrót do góry
bo111

PostWysłany: Nie, 10 Sie 2008, 09:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa już została rozwiązana. Po wielu próbach skontaktowania się z zakładem pracy, wysłałam poleconym list z prośba o dostarczenie protokołu powypadkowego, ale to również nie przyniosło skutku. Zwróciłam się więc do PIPu i dokumenty dostałam w ekspresowym tempie, bo chyba na następny dzień Very Happy Teraz tylko czekam na komisję lekarską (juz trzeci miesiąc), mam nadzieję, że się w końcu doczekam Smile
Powrót do góry
ewania
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Nie, 10 Sie 2008, 12:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bo111 napisał:
Sprawa już została rozwiązana. Po wielu próbach skontaktowania się z zakładem pracy, wysłałam poleconym list z prośba o dostarczenie protokołu powypadkowego, ale to również nie przyniosło skutku. Zwróciłam się więc do PIPu i dokumenty dostałam w ekspresowym tempie, bo chyba na następny dzień Very Happy Teraz tylko czekam na komisję lekarską (juz trzeci miesiąc), mam nadzieję, że się w końcu doczekam Smile

Bo111 - sprawdz, czy Twoj wniosek i dokumentacja zostaly wyslane i kiedy! Popros osobe, ktora wysylala o okazanie dowodu wysłania. Albo zadzwon do ZUSu, czy Twoj wniosek i dokumentacja dotarły? 3 miesiace to stanowczo za dlugo! Evil or Very Mad
bo111

PostWysłany: Nie, 10 Sie 2008, 19:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A do którego oddziału ZUS powinnam zadzwonić? Pracowałam w jednym mieście, byłam i jestem zameldowana w drugim mieście, a firma ma siedzibę w jeszcze gdzie indziej?
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Nie, 10 Sie 2008, 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 234 poz. 1974 ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

§ 3. Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji przez ubezpieczonego, przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją, o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.

Jak wynika z przepisu powinnaś dowiedzieć się w ZUS- w Twoim miejscu zamieszkania, bo tam pracodawca powinien przesłac dokumentację powypadkową.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wypadki przy pracy i choroby zawodowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: