Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Pracodawca nie płaci składek, nie chce podpisac umowy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magdanna

PostWysłany: Nie, 13 Kwi 2008, 18:12    Temat postu: Pracodawca nie płaci składek, nie chce podpisac umowy Odpowiedz z cytatem

mój juz w tej chwili były pracodawca przez 4 miesiące zwlekał z podpisaniem umowy bo:
1.ma bałagan w papierach
2. zamknął rok ze stratą i nie może miec legalnie zatrudnionych nowych pracownikow
3.on się musi zastanowic czy ja jako pracownik mu odpowiadam.
dodatkowo nie wypłacił mi całego wynagrodzenia za luty, za marzec wcale nie wypłacił.
nie płacił także składek (no bo jak skoro nie ma umowy) i podatku
ponieważ wiem że jest nieuczciwy nie tylko wobec mnie (zatrudniał na czarno oprócz mnie jeszcze 1 osobę) i czul się bezkarny zgłosiłam sprawę do PIPu
Sprawdziłam oficjalnie w ZUSie ze pracodawca nie opłacał za mnie składki
chcę się dowiedziec jak sformuowac pismo do ZUS - zgłoszenie całej tej sytuacji zeby zmusic byłego pracodawce do opłacenia składek
probowałam ugody -tzn on opłaci zalegle skladki i podatek od kwoty jaką zarabiałam, podpisze umowe na przepracowane przeze mnie 3 m-ce (juz nie 4) a ja wycofam skarge. Usłyszałam ze on sie zgodzi na opłacenie skadek od podstawowej krajowej (połowa mojej pensji do reki). Nie zgodziłam się. Nie zgodziłam się także dalszą pracę i podpisanie umowy na gorszych warunkach niz początkowo były uzgodnione. Szef dostał wypowiedzenie z winy pracodawcy na skutek złamania przepisów. Nie przyjął go oczywiście (wysłane pocztą)
dodam że w trakcie wykonywania obowiązków służbowych mialam drobny wypadek w pracy który skonczył sie 5 szwami i szef nie chciał ze wzgledu na bałagan w papierach podsteplowac ksiązeczki ubezpieczeniowej.

mam wyciągi z mojego konta z przelewami z firmy w której pracowałam tytułem"wynagrodzenie"
jak powinno wyglądac pismo do ZUS co mam w nim opisac?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewania
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 14 Kwi 2008, 00:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem powinnas sprawe zglosic do Panstwowej Inspekcji Pracy.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Magdanna

PostWysłany: Pon, 14 Kwi 2008, 16:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgłosiłam to do Państwowej Inspekcji Pracy (pisałam w poprzednim poście ale użyłam skrótu PIP)
zgłosiłam także w ZUSie, dołączyłam kopię zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy, do obu zgłoszeń kopię wyciągów z konta tytułem"wynagrodzenie", ksero skierowania na badania z grudniową datą i zwolnienie lekarskie którego szef nie chciał przyjąc wymówienie z winy pracodawcy wysłane pocztą i ksero dowodu wysłania. Do Państwowej Inspekcji Pracy doniosłam ksero skargi wniesionej do ZUSu.
Czy należy zrobi coś jeszcze?
pozdrawiam
Powrót do góry
ewania
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 14 Kwi 2008, 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, rzeczywiscie, umknal mi fakt zgloszenia do PIP.
Mysle, ze ze swojej strony zrobilas co trzeba, nie piszesz kiedy bylo to zgloszenie i czy o fakcie wypadku tez powiadomilas PIP? 5 szwow to nie taki drobny wypadek.
Ja na Twoim miejscu poszlabym do PIP dowiedziec sie co w Twojej sprawie slychac i czy masz cos robic dalej. Oni tam udzielaja tez porad. I - jesli w tym zgloszeniu pominelas fakt wypadku przy pracy - uzupelnij to zaniechanie jak najszybciej. Powodzenia! Smile
Magdanna

PostWysłany: Wto, 15 Kwi 2008, 11:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powiadomiłam PIP o wypadku - a to był drobiazg bo przeciełam wzdłuż palec-jest w pełni sprawny tyle ze po zdjęciu szwów zostało zgrubienie które czasem boli
Sprawą zajełam się 10 kwietnia 2008 czyli w zeszły czwartek.
Byłam wczoraj i chyba na razie mogę tylko poczekac
bardzo dziękuję za pomoc, dam zna jak to sie będzie toczy dalej jeśli państwo sobie życzą
Powrót do góry
ewania
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Wto, 15 Kwi 2008, 13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiscie, powodzenia!
Co do palca - mysle, ze jest istotne, zebys miala uznane zdarzenie za wypadek przy pracy, tym bardziej, ze stałe dolegliwosci pozostały, palec całkiem sprawny nie jest w związku z tym - moze i odszkodowanie jednorazowe ZUS by przyznal?
Niezaleznie od odszkodowania - wypadek powinien byc uznany za WPP.
Pozdrawiam:)
Magdanna

PostWysłany: Sro, 16 Kwi 2008, 10:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myślę,że z udowodnieniem nie będzie problemu - ponieważ wystarczy ksero karty pacjenta w szpitalu, a dowiedziałam się że to nie jest żaden problem jeśli potrzebne to jest do ZUSu
Powrót do góry
Magdanna

PostWysłany: Sro, 16 Kwi 2008, 10:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Magdanna napisał:
myślę,że z udowodnieniem nie będzie problemu - ponieważ wystarczy ksero karty pacjenta w szpitalu (tam powinno by wypisane kiedy i co się stało, a podawałam że to wypadek przy pracy), a dowiedziałam się że to nie jest żaden problem jeśli potrzebne to jest do ZUSu
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: