Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Przepuklina pachwinowa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wypadki przy pracy i choroby zawodowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Butapirazol

PostWysłany: Czw, 07 Lut 2008, 12:38    Temat postu: Przepuklina pachwinowa Odpowiedz z cytatem

Witam! Pracuje jako sanitariusz ponad 25 lat. Podczas dżwigania pacjenta poczułem ból w pachwinie. Zgłosiłem to zdarzenie mojemu lekarzowi który zbadał mnie i skierował na ostry dyżur chirurgiczny'W szpitalu stwierdzono przepuklinę pachwinową.Wyznaczono najbliższy termin operacji za 15 dni.Zgłosiłem to w BHP mam świadków; pacjent którego przenosiłem był bardzo ciężki.Dodam że nie jestem słabeuszem , uprawiałem sport i nosiłem jeszcze cięższych pacjentów.Do czasu operacji pracowałem za wiedzą BHP.Będąc w szpitalu po operacji dostałem informację z BHP że Dyrektor nie chce tego uznać za wypadek podczas pracy.Czy gdyby do tego doszło jest sens iść z tym do sądu pracy?Potem w pracy może być nieprzyjemnie....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Czw, 07 Lut 2008, 15:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem jak najbardziej, jeśli zdarzenie nie zostanie uznane jako wypadek przy pracy, jest sens odwoływać się do sądu pracy.
Przepuklina mogla już istnieć jako schorzenie wewnętrzne, ale w sytuacji kiedy ujawniła się ona podczas dźwigania występuje zespół dwóch przyczyn. Wewnętrznej- schorzenie samoistne oraz zewnętrznej - siła jaka została użyta do dźwignięcia pacjenta, która w efekcie doprowadzila do ujawnienia się przepukliny.
Są orzeczenia sądowe, które takie przypadki kwalifikują jako wypadki przy pracy.
Sama robiłam dokumentację powypadkową pracownika z przepukliną - zdarzenie zostało uznany jako wypadek przy pracy, a pracownik otrzymał odszkodowanie. Ważna w takich oprzypadkach jest opinia lekarska. Myslę, że pracodawca( behapowiec) powinien wystąpić do lekarza specjalisty z prośba o opinię, czy dźwiganie mogło być przyczyną ujawnienia sie przepukliny.

dla przykładu kilka orzeczeń sądu

1999.08.18 wyrok SN II UKN 87/99 OSNP 2000/20/760
Zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny - w istniejących warunkach - wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym.

1997.05.21 wyrok SN II UKN 130/97 OSNP 1998/7/219
Pozostające w związku z wykonywaniem pracy zdarzenie zewnętrzne, które było sprawczym czynnikiem nagłego i gwałtownego pogorszenia samoistnych schorzeń pracownika wyczerpuje przesłanki prawne uznania go za wypadek przy pracy.

1997.02.05 wyrok SN II UKN 85/96 OSNP 1997/19/386
Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy, w rozumieniu art. 6 § 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 ze zm.) może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby pracownika.

Ostatnio zmieniony przez arisa dnia Pią, 08 Lut 2008, 08:22, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Butapirazol

PostWysłany: Czw, 07 Lut 2008, 21:40    Temat postu: przepuklina cd Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za informacje.Napiszę jak sprawa się potoczy.
Powrót do góry
Butapirazol

PostWysłany: Sro, 13 Lut 2008, 11:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Jestem po rozmowie z Dyrektorem który uznał to zdarzenie za wypadek podczas pracy!Miałem wsparcie z BHP i analizę podobnych przypadków, gdzie sądy uznawały takie wypadki .Dodam że zakład nic nie płaci , bo chorobowe od pierwszego dnia wypłaca ZUS. Pozdrawiam!
Powrót do góry
Butapirazol

PostWysłany: Pią, 22 Sie 2008, 12:00    Temat postu: przepuklina pachwinowa Odpowiedz z cytatem

Witam! Właśnie otrzymałem odszkodowanie z ZUS za wypadek w pracy- efektem była przepuklina pachwinowa.Warto dochodzić swoich praw pomimo niechęci przełożonych.ZUS uznaje takie wypadki. Niestety PZU nie płaci za przepukliny wysiłkowe!!!
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pią, 22 Sie 2008, 19:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajnie, dzięki za informację

pozdrawiam
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wypadki przy pracy i choroby zawodowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: