Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
składka ZUS za przepracowany niepełny miesiąc

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
taxiarz

PostWysłany: Sob, 27 Paź 2012, 23:02    Temat postu: składka ZUS za przepracowany niepełny miesiąc Odpowiedz z cytatem

Witam,

Jestem taksówkarzem i jest pracownikiem u ojca. Mój okres zatrudnienia, to od 04.08.2011 do 25.10.2012. Uregulowane mam wszystkie składki poza składką za październik - 10. Płacę jako pracownik do 15 dnia każdego miesiąca. Teraz nie wiem jak policzyć dni przepracowane za październik. Czy jest to przepracowane 11 dni?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 28 Paź 2012, 11:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie bardzo rozumiem. Chodzi o składki po 25 października z tytułu prowadzonej działalności? Proszę rozjaśnić problem, bo nie mogę pomóc.
Powrót do góry
taxiarz

PostWysłany: Nie, 28 Paź 2012, 11:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do 15 listopada muszę zapłacić składkę za ZUS za październik (010). Wyrejestrowałem się z ZUSu 25 października 2012. Czyli mam przepracowany niecały miesiąc. Nie chodzi o składki po 25 października, bo już nie pracuję od 25 października.

Pytanie brzmi, ile w zasadzie przepracowałem dni?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 28 Paź 2012, 12:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi o składki z tytułu działalności? Jeśli tak to postawę składek społecznych należy podzielić przez 31 i pomnożyć razy 25, od otrzymanej podstawy (należy zaokrąglić ustaloną podstawę wymiaru składek do pełnych groszy, w górę - jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, albo w dół - jeżeli końcówka jest niższa od 0,50 grosza) należy obliczyć składki społeczne. Zdrowotna jest płacona w całości - nie przelicza się jej.
Jeśli zaś składki były płacone jak za pracownika to składki po prostu oblicza się od wynagrodzenia brutto za te 25 dni. A wynagrodzenie, jeśli jest określone w kwocie stałej, ustala się względem ilości godzin do przepracowania w miesiącu i godzin przepracowanych (stawka za godzinę razy ilość przepracowanych godzin).
Ile dni Pan przepracował nie powiem, bo skąd mam to wiedzieć? to Pan najlepiej wie, ile dni przepracował.....
Powrót do góry
taxiarz

PostWysłany: Nie, 28 Paź 2012, 12:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem pracownikiem, ale w firmie u Ojca. Także sam rozliczam za Niego papiery.

Moja pensja to normalnie 1500 zł netto. Czyli wyliczając niepełny miesiąc,
1500 zł pensja netto / 31 dni = 48, 38 zł pensja dzienna.
48 zł * 25 dni przepracowanych = 1200 zł pensja miesięczna netto.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej pozostaje nienaruszona, tak rozumiem. Ale mam problem z wyliczeniem Fundusz pracy (2,45%) i FGŚP (1%). Czyli pensja za niecały miesiąc 1200 zł * 2,45 % = 29,4 zł (FP)
1200 zł * 0,1 % = 1,2 zł (FPGŚP)

Dobrze to rozumiem?

Ostatnio zmieniony przez taxiarz dnia Nie, 28 Paź 2012, 12:43, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 28 Paź 2012, 12:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli był Pan pracownikiem to wszystkie składki poza zdrowotną liczone są od kwoty brutto. Zdrowotna jest zależna od wysokości wynagrodzenia - nie zmienia się tylko u przedsiębiorców bez względu na ilość dni podlegania ubezpieczeniu. I nie 1 % a 0,10 % na FGŚP.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: