Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Wypowiedzenie umowy przez pracodawce; odprawa i kilka innych

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracodawcę
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AwalusA

PostWysłany: Pon, 06 Sie 2012, 17:09    Temat postu: Wypowiedzenie umowy przez pracodawce; odprawa i kilka innych Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie,
Pracując na umowę o pracę dostałem "wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę".
Wypowiedzenie podpisałem ale przeglądając papiery naszło mnie kilka pytań.
1. Czy należy mi się odprawa? - pracowałem 9 miesięcy, I umowa 3msc, II umowa roczna.
Rozwiązanie umowy przez pracodawce bez podania powodu. Pracowałem jako przedstawiciel handlowy
2. Na świadectwie pracy jest napisane że wykorzystałem 13 dni urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym. Wykorzystałem od 3 do5 (dokładnej ilości nie pamiętam)
Pracowałem od listopada roku zeszłego. Czy mogę ubiegać się sprostowanie, i wypłatę pieniędzy za niewykorzystany urlop?
3. Zakończyłem pracę 28.07 natomiast dziś dostałem maila że po wypłatę mam zgłosić się na firmę. Jednak na początku podpisałem pismo iż chcę dostawać wynagrodzenie na konto. Czy pracodawca sam może zmienić wybrany przeze mnie sposób otrzymania pieniędzy?

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 06 Sie 2012, 18:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. tylko wtedy, jeśli przyczyna wypowiedzenia dotyczy pracodawcy, a sam pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Pracodawca miał prawo nie podać informacji o przyczynach rozwiązania umowy (gdyż była to umowa na czas określony), jeśli domyśla się Pan, że przyczyna ta nie dotyczy Pana i spełniony jest wymóg zatrudniania co najmniej 20 osób, to może Pan ubiegać się o odprawę.
2. na świadectwie pracy musi być podana liczba dni wykorzystanych w tym roku (bez zaległego urlopu) wraz z dniami urlopu zaległego, za które pracownik powinien otrzymać ekwiwalent w dniu rozwiązania umowy o pracę. Łącznie powinno dać to liczbę dni do wykorzystania w tym roku w stosunku proporcjonalnym do okresu przepracowanego u pracodawcy w danym roku. Przykład - pracownik przepracował pół roku, ma wymiar urlopu 20 dni - ma wiec prawo do 10 dni w tym zatrudnieniu. Przed rozwiązaniem umowy pracownik wykorzystał dwa dni, za pozostałe osiem pracodawca powinien zapłacić. Na świadectwie powinna pojawić się informacja o wykorzystaniu 10 dni urlopu, w tym za 8 wypłacono ekwiwalent. Liczba dni, jakie Pan podał, nie pasuje mi jednak - czy był Pan zatrudniony na część etatu? Jeśli wymiar urlopu jest na świadectwie pracy błędnie podany to miał Pan prawo domagać się jego korekty w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Po upływie tego czasu pracodawca może nie uwzględnić żądania pracownika.
3. Pracodawca nie może samowolnie zmienić sposobu wypłaty wynagrodzenia, jeśli pracownik złożył oświadczenie, że chce je otrzymywać na konto. Warto zadzwonić do pracodawcy i powiedzieć, że nie zmienił Pan treści oświadczenia, więc oczekuje, że wynagrodzenie zostanie wypłacone na konto.
Powrót do góry
AwalusA

PostWysłany: Pon, 06 Sie 2012, 18:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników, umowa została rozwiązana z tego co słyszałem ponieważ trasy które obsługiwałem od dłuższego czasu są nieopłacalne - od półtora roku czyli nawet przed okresem mojej pracy. Nic innego nie usłyszałem , i wiem że nie zrobiłem nic co zasługiwałoby na rozwiązanie umowy.
2. Zatrudniony byłem na pełen etat od 15.11 ubiegłego roku do 28.07 br. a na świadectwie pracy jest napisane że wykorzystałem urlop wypoczynkowy w wymiarze 13dni (104godziny). Z tego jestem pewien że wykorzystałem nie więcej niż 5 dni. Na świadectwie pracy nie jest napisane iż dostane coś za niewykorzystane dni pracy.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 06 Sie 2012, 18:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Może więc Pan próbować ubiegać się o odprawę na drodze sądowej. Wcześniej jednak proszę wezwać na piśmie pracodawcę do jej wypłaty (lub poczekać na wynagrodzenie - może będzie wypłacone bez wzywania).
2. Czyli wymiar źle wyliczono - w przypadku wymiaru 20 dni za czas przepracowany przysługiwało Panu 12 dni a przy wymiarze 26 dni miałby Pan prawo do 16 dni (za okres styczeń - lipiec 2012 r.). W Pana przypadku 13 dni to błąd - albo za mało albo za dużo Wink, to zależy jaki ma Pan wymiar roczny. A może miał Pan w tym czasie urlop bezpłatny?
Na świadectwie pracy pracodawca musi podać wykorzystane dni urlopu w całości (razem z dniami, za które pracownik powinien otrzymać ekwiwalent). Może zaznaczyć, że za część zapłacił, lecz nie musi (jest to czytelniejsze i nie budzi wątpliwości po stronie pracownika - tak jak w Pana przypadku).
Proszę zadzwonić do pracodawcy i dopytać o ekwiwalent i odprawę, w razie uzyskania negatywnej odpowiedzi pokieruję Pana dalej.
Powrót do góry
AwalusA

PostWysłany: Wto, 07 Sie 2012, 10:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do urlopu to nie brałem bezpłatnego. A co za dni z roku ubiegłego? Pracowałem od 15 listopada. W takim razie na moim świadectwie pracy jest tylko napisane że jest wykorzystane 13 dni czyli za nic nie muszą mi płacić tak?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 07 Sie 2012, 11:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Urlopu zaległego nie pokazuje się na świadectwie pracy. Urlop ten powinien był być udzielony lub pracodawca powinien był za niego zapłacić.

Cytat:
W takim razie na moim świadectwie pracy jest tylko napisane że jest wykorzystane 13 dni czyli za nic nie muszą mi płacić tak?

Gdzie Pan to wyczytał? Udzielenie urlopu to obowiązek pracodawcy! Jeśli tego nie zrobił, to ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane dni i fakt ten musi odnotować na świadectwie pracy!!! Przykład: wykorzystał Pan 5 dni urlopu, a miał wykorzystać 12. Za 7 dni powinien więc Pan otrzymać ekwiwalent. Pracodawca powinien ten ekwiwalent wypłacić NAJPÓŹNIEJ ostatniego dnia zatrudnienia. Wystawiając świadectwo pracy pracodawca powinien w takim przypadku napisać, że wykorzystał Pan 12 dni, bo w rzeczywistości tak się stało - 5 dni urlopu fizycznego plus 7 dni, za które zapłacono to 12.
Jeśli nie dostał Pan pieniędzy za dni urlopu, których Pan nie wykorzystał fizycznie, to należy zwrócić się do pracodawcy z pisemnym wezwaniem zapłaty.
Na świadectwie pracy musi zgadzać się liczba dni wykorzystanych z tym, co Panu przysługiwało u tego pracodawcy (lub to, co fizycznie Pan wykorzystał, jeśli dni urlopu wykorzystał za wiele), a obowiązkiem pracodawcy jest zadbać o to, aby było to zgodne z prawdą i faktami - wypłacając za dni niewykorzystane ekwiwalent.
Powrót do góry
AwalusA

PostWysłany: Wto, 07 Sie 2012, 11:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

4. W okresie zatrudnienia pracownik:
1) wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze:
13 dni(104 godz) (urlop wypoczynkowy wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy)
w tym 0 dni (urlop wypoczynkowy wykorzystany na podstawie art 167 KP w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy)

nie wykorzystałem 13 dni.
Po otrzymaniu wypowiedzenia zaproponowano mi urlop dwutygodniowy ale się na niego nie zgodziłem gdyż chciałem pracować dalej co czyniłem do końca.
Wykorzystałem z tego co pamiętam maksymalnie 5 dni (chyba dokładnie 4, wszystko było wypisane na odpowiednich arkuszach)

A jeżeli zadzwonie do pracodawcy i ten stwierdzi że wykorzystałem cały urlop, musi mieć jakieś potwierdzenie tak? skoro pracowałem, nie mogłem być jednocześnie na urlopie więc udokumentowane będzie miał tylko te kilka dni na których rzeczywiście byłem na urlopie?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 07 Sie 2012, 11:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatni raz to tłumaczę:
Cytat:
Na świadectwie pracy musi zgadzać się liczba dni wykorzystanych z tym, co Panu przysługiwało u tego pracodawcy (lub to, co fizycznie Pan wykorzystał, jeśli dni urlopu wykorzystał za wiele), a obowiązkiem pracodawcy jest zadbać o to, aby było to zgodne z prawdą i faktami - wypłacając za dni niewykorzystane ekwiwalent.

Czyli - jeśli miał Pan prawo do 13 dni (tak, jak to napisał pracodawca) to na świadectwie pracy musi się znaleźć informacja, że wykorzystał Pan 13 dni. To, że wykorzystał Pan FIZYCZNIE tylko 5 czy 4 dni nie ma znaczenia - za dni nie wykorzystane pracodawca ma obowiązek zapłacić i traktuje się jak wykorzystane fizycznie. Dobrze by było, gdyby pracodawca na świadectwie pracy to napisał w ten sposób, ale pracodawca ma obowiązek napisać jedynie łączną ilość dni wykorzystanych fizycznie i za które zapłacono ekwiwalent.
Proszę zrozumieć, że jako wykorzystane traktuje się też dni, za które pracodawca wypłaca ekwiwalent. Inna sprawa, ze Pan tego ekwiwalentu nie otrzymał w ostatnim dniu pracy - ma Pan w tej sytuacji prawo domagać się zapłaty wraz z odsetkami.

Nie podał Pan, jaki jest Pana roczny wymiar urlopu - wg mnie liczba dni ze świadectwa pracy jest nieprawidłowa. I jeszcze jedno pytanie - czy to jest Pana pierwsza w życiu praca?
Powrót do góry
AwalusA

PostWysłany: Wto, 07 Sie 2012, 11:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już rozumiem.
Jest to moja druga praca na umowę o pracę, wcześniej tylko zlecenia.
U tego pracodawcy pracowałem od 11 listopada 2011 do 28 lipca 2012. U wcześniejszego pracodawcy pracowałem na umowę o pracę 3 miesiące i za niewykorzystany urlop dostałem ekwiwalent przy wynagrodzeniu.
Przy czym odbierając kartkę od wypłaty było na niej napisane że zostało mi bodajże 15 dni urlopu do wykorzystania. Nie posiadam jej już, ale wiem że było to 15 lub 16 dni.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 07 Sie 2012, 11:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rozliczenie z poprzednim pracodawcą odłóżmy na bok - każdy pracodawca musi wywiązać się ze swojego obowiązku wobec pracownika i udzielić mu urlopu.
Proponuję skontaktować się z pracodawcą w celu pozyskania informacji, kiedy zamierza zapłacić ekwiwalent. Radzę też złożyć pismo do kadr z prośbą o wyjaśnienie jak obliczono przysługujący Panu w tym roku wymiar urlopu.
Powrót do góry
AwalusA

PostWysłany: Czw, 16 Sie 2012, 16:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Próbowałem się skontaktować mailowo z p. prezes a także z kadrami, lecz nie dostałem żadnej odpowiedzi.
Wczoraj dostałem przelane wynagrodzenie 1550zł bez opisu za co taka kwota.
Wysłałem też maila z prośbą o uzasadnienie takiej wysokości lecz także bez odzewu.
Ponadto za używanie prywatnego auta co miesiąc dostawałem pewną kwotę której także tu nie ma.

Co robić w takim wypadku?
Czy jeżeli miałem ustną umowę że za używanie prywatnego auta dostane określoną kwotę do wypłaty mogę o to powalczyć?

pozdrawiam
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 16 Sie 2012, 22:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamiast mailowo to proszę wszystkie oczekiwania wysłać pocztą poleconą za potw. odbioru.
Niestety, jeśli uzgodnienia dot. dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z auta były ustne - trudno będzie je wyegzekwować. Czy na liście płac wynagrodzenie to było wyróżnione?
Powrót do góry
AwalusA

PostWysłany: Pią, 17 Sie 2012, 09:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety wszystkie premie były zsumowane jeżeli o to chodzi.
Czyli wysłać list polecony za potwierdzeniem odbioru z prośbą o wypłatę odsetek za opóźnienie w wypłacie ekwiwalentu za urlop a także wypłaty, o wypłatę odprawy i o wyjaśnienie na jakiej podstawie obliczono urlop?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 17 Sie 2012, 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wynagrodzenie za korzystanie z auta to nie premia. Jeśli jednak składniki były zsumowane na L.p. to warto domagać się na piśmie wyodrębnienia tych składników i wskazania ich kwot oraz podstaw przyznania i wypłaty.
Całość pytań należy umieścić na jednym piśmie, zaś wezwanie do zapłaty ekwiwalentu, poborów, odsetek powinno być osobnym pismem - przy czym wszystko można włożyć do jednej koperty.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracodawcę Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: