Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Zwrot kosztów sądowych

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maniek86

PostWysłany: Pon, 23 Kwi 2012, 23:33    Temat postu: Zwrot kosztów sądowych Odpowiedz z cytatem

Witam,
Na wstępie chciałbym przeprosić za pytanie zadane na forum niezwiązanym z tematem mojej sprawy, ale są tu eksperci, więc liczę na fachową informację.

W ubiegłym roku wystąpiłem na drogę sadową przeciwko jednej osobie. Koszty sądowe opłaciłem znaczkami i wysłałem pozew pocztą do sądu. W międzyczasie (za nim sąd wyznaczył termin sprawy)doszło do ugody po między stronami sporu. Więc szybko wysłałem pismo, o cofnięciu pozwu, i prośbę o zwrot kosztów sądowych przekazem. Dostałem pismo o umorzeniu sprawy, lecz pieniążków do dnia dzisiejszego nie dostałem. Mam kolejny raz zwrócić się do sądu o zwrot? Lepiej przekazem, czy przelew na konto? Nadmienię, że pismo o umorzeniu sprawy dostałem 15.09.2011. Sprawa miała charakter cywilny.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 00:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zależności od sytuacji sąd zwraca albo całość albo część kosztów - zgodnie z art. 79 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Proszę sprawdzić w ustawie, czy wnioskował Pan o właściwą kwotę....bo być może to jest powodem opóźnienia. Zgodnie z art. 81. ustawy roszczenie strony o zwrot opłaty sądowej przedawnia się z upływem trzech lat, licząc od dnia powstania tego roszczenia.
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 18:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Dziękuję za informację. Moje pytanie jest takie, skąd mam wiedzieć, czy wysłano odpis pisma stronom? Pozew wysłałem 02.09, 13.09 wysłałem cofnięcie pozwu, a 15.09 odbyło się posiedzenie niejawne, gdzie sędzia umorzył postępowanie.
W uzasadnieniu napisał:
" Powód jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy cofnął pozew. Cofniecie to należy uznać za dopuszczalne. Brak bowiem podstaw do przyjęcia, że nie jest ono zgodne z prawem, zasadami współżycia, społecznego, lub zmierza do obejścia prawa. Mając to na uwadze powyższe należało uznać, iż powód cofnął pozew ze skutkiem prawnym. dlatego też, na podstawie mocy art. 355 par. 1 k.p.c., orzeczono jak w pkt 2 sentencji postępowania."

Więc jeżeli miałbym skierować pismo do sądu, to co miałbym napisać?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 19:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Strony pewnie dostały pisma - wskazuje na to czas między wycofaniem pozwu a rozprawą, ale nawet to nie powoduje, że traci Pan prawo do zwrotu części kosztów sądowych. Na Pana miejscu przyjęłabym, że przysługuje połowa wartości kosztów (art. 79 ust. 1 pkt. 3 lit. a - czyli dla sytuacji, gdy pismo zostało cofnięte przed rozpoczęciem posiedzenia, na które sprawa została skierowana).
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A zwrot opłaty jak miałby być dokonany? Ogólnie to co miałbym napisać do sądu?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 19:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu jest właśnie problem - zwrot powinien być "z urzędu", czyli pieniądze powinny były być przesłane przekazem bez wniosku na Pana adres.... W tej sytuacji w związku z upływem czasu napisałabym pismo wyjaśniające - okoliczności sprawy, czego dotyczyła, nr sprawy, sygnatura pisma o umorzeniu, załączyłabym też kopię potwierdzenia wniesienia opłaty i na końcu pisma wnioskowałabym o zwrot połowy kosztów.
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 19:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opłatę wniosłem w znaczkach (naklejone na jedną kopię pisma), więc żadnego "potwierdzenia" nie mam. Ale chyba nie muszę pisać w jakiej wysokości chcę zwrotu? Bo może uda mi się dostać całą wysokość opłaty?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 19:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli są podstawy do zwrotu całej kwoty - to proszę wnioskować o całą, ale jeśli roszczenie Pana będzie w niewłaściwej wysokości, to znowu może się Pan nie doczekać odpowiedzi od sadu....
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 19:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wystarczy chyba że napiszę, iż wnoszę o zwrot opłaty sądowej w przysługującej mi wysokości? Czy jak to napisać "po prawniczemu"? - że tak się wyrażę. Bo tak jak Pani napisała, mogę się nie doczekać odpowiedzi, a polecone kosztują...
A że tak spytam, nie ma odgórnie ustalonego dolnego pułapu wysokości opłaty który zwracają?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 20:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W jakiej wysokości jest zwracana opłata jest podane w art. 79 ustawy o kosztach sądowych - warto tam zajrzeć - zwrot to mi.n połowa, 3/4 lub cała - zależy od sytuacji.
Może niech Pan napisze, że wnioskuje o zwrot w wysokości zgodniej z opisanym w piśmie stanem faktycznym na podstawie art. 79 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - bez podawania proporcji, ale z podaniem iż wniósł Pan koszty w formie znaczków w wysokości ....?
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 20:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kwota jaką wniosłem w znaczkach to 38zł. Ok, to coś wyskrobię i napiszę. A jak mam się zwrócić w tym piśmie? Wysoki Sądzie? Czy jak?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 20:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh, to nie list do koleżanki, tylko wniosek. Proszę sprawdzić, czy sąd do którego się będzie Pan zwracał nie stosuje swoich formularzy.
Na wniosku po jednej stronie umieszcza Pan swoje dane, sygnaturę sprawy (z pisma o umorzeniu), po drugiej instytucję do której wniosek jest kierowany.
Poniżej "wniosek", pod nim tekst, iż zwraca się Pan o zwrot kosztów sądowych wniesionych w kwocie w dniu ... w formie.... Następnie proszę opisać sprawę - "koszty były wniesione w związku z sprawą...... W dniu............wycofałem pozew z powodu .........., następnie w dniu sąd na posiedzeniu umorzył sprawę, o czym zostałem poinformowany pismem ......... itd."
Na końcu formułka "W związku z powyższym, w oparciu o art. 79 ust. 1 ustawy....... , wnoszę o zwrot kosztów sądowych w wysokości opowiadające zwrotom, mającym zastosowanie w wyżej opisanych przypadkach...na konto nr ....... / adres.........."
Data, podpis
Powrót do góry
Maniek86

PostWysłany: Wto, 24 Kwi 2012, 20:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pismo napisałem. Dziękuję uprzejmie za pomoc Smile
Pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: