Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Urlop a sobota

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Logitech

PostWysłany: Wto, 06 Maj 2008, 20:05    Temat postu: Urlop a sobota Odpowiedz z cytatem

Czy pracodawca ma prawo wystawiać mi urlop sobotę.Pracuję w sklepie jako sprzedawca.Wydaje mi się,że obowiązuje 40-to godzinny tydzień pracy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
paulo
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sro, 07 Maj 2008, 01:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Jeśli w umowie o pracę lub w regulaminie pracy sobota jest ustalona
jako dzień wolny od pracy to pracodawca nie może soboty
wliczać do urlopu,jako że dzień ten jest dniem wolnym podobnie
jak niedziela.

Pozdrawiam Paulo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Logitech

PostWysłany: Sro, 07 Maj 2008, 16:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W umowie mam napisane:
wymiar czasu pracy : 1/1. I nie jest nic zaznaczone o sobotach.Więc gdy mam urlop 2 tygodnie naliczają mi 12 dni.Wydaje mi się, że robią to bezprawnie.
Powrót do góry
paulo
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sro, 07 Maj 2008, 17:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Art.154/2 Udzielenie urlopu.
W par.1 wyjaśnione jest jakie dni wlicza się do urlopu.
Proszę przeczytać ten art.w Kodeksie Pracy.

Pozdrawiam Paulo.
Powrót do góry
Logitech

PostWysłany: Pon, 30 Cze 2008, 21:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracuje w sklepie spożywczym który jest czynny codziennie 5,30 do 22,00 w Niedziele od 8,00 -20,00 .Pracujemy po 2 osoby na zmianie a w Niedziele pojedynczo ,raz na miesiąc otrzymujemy 3 dni wolnego za niedziele.Otrzymujemy wynagrodzenie według najniższej średniej krajowej +premia uznaniowa,a gdy bierzemy 2 tygodnie urlopu wpisują mi 12 dni ,i tak samo jest gdy potrzebujemy wolna sobotę wpisują dzień urlopu.Proszę mi wyjaśnić jak jest z urlopem w handlu.
Powrót do góry
paulo
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Wto, 01 Lip 2008, 00:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam.
Art 153 par.1 mówi "Urlopu udziela się w dni, które sa dla pracownika dniami pracy,zgodnie z obowiązujacym go rozkładem czasu pracy" co oznacza przy zatrudnieniu
1/1 że Twój tygodniowy czas pracy powinien wynosić 40 godzin w 5 dniowym tygodniu
pracy.Wobec powyższego, niedzielę pracodawca nie ma prawa pokrywać urlopem i tak samo nie ma prawa pokrywać jednego dnia tygodnia urlopem zgodnie z obowiązującym 5 dniowym tygodniem pracy Art 129 par.1.
Jeśli więc przykładowo urlop planujesz od poniedziałku to 40 godzin urlopu przypadnie
na piątek czyli 5*8=40 sobota jako 6 dzień jest dniem wolnym i podobnie niedziela.
Drugi tydzień to kolejne 40 godzin czyli 5 dni + wolna sobota i niedziela.
Ogólnie przy dwóch tygodniach kalendarzowych wykorzystujesz tylko 10 dni urlopu
czyli 80 godzin. Jeśli Ty chcesz 14 dni urlopu bo tyle w myśl kodeksu powinien minimalnie
otrzymać pracownik to do tych 14 dni powinnaś wybrać w 3 tygodniu kalendarzowym
jeszcze 4 dni czyli od poniedziałku do czwartku włącznie co łącznie daje 14*8=112 godzin
W piątek idziesz do pracy a sobotę powinnaś mieć już wolną lub w sobotę możesz pracować ale w zamian musisz mieć wolny inny dzień do końca okresu rozliczeniowego.
Czyli 1 dzień urlopu to 8 godz w dobie i w 5 dniach roboczych.

Pozdrawiam Paulo.
Powrót do góry
KajserSoze

PostWysłany: Wto, 27 Wrz 2011, 11:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

paulo napisał:
witam.
Art 153 par.1 mówi "Urlopu udziela się w dni, które sa dla pracownika dniami pracy,zgodnie z obowiązujacym go rozkładem czasu pracy" co oznacza przy zatrudnieniu
1/1 że Twój tygodniowy czas pracy powinien wynosić 40 godzin w 5 dniowym tygodniu
pracy.Wobec powyższego, niedzielę pracodawca nie ma prawa pokrywać urlopem i tak samo nie ma prawa pokrywać jednego dnia tygodnia urlopem zgodnie z obowiązującym 5 dniowym tygodniem pracy Art 129 par.1.
Jeśli więc przykładowo urlop planujesz od poniedziałku to 40 godzin urlopu przypadnie
na piątek czyli 5*8=40 sobota jako 6 dzień jest dniem wolnym i podobnie niedziela.
Drugi tydzień to kolejne 40 godzin czyli 5 dni + wolna sobota i niedziela.
Ogólnie przy dwóch tygodniach kalendarzowych wykorzystujesz tylko 10 dni urlopu
czyli 80 godzin. Jeśli Ty chcesz 14 dni urlopu bo tyle w myśl kodeksu powinien minimalnie
otrzymać pracownik to do tych 14 dni powinnaś wybrać w 3 tygodniu kalendarzowym
jeszcze 4 dni czyli od poniedziałku do czwartku włącznie co łącznie daje 14*8=112 godzin
W piątek idziesz do pracy a sobotę powinnaś mieć już wolną lub w sobotę możesz pracować ale w zamian musisz mieć wolny inny dzień do końca okresu rozliczeniowego.
Czyli 1 dzień urlopu to 8 godz w dobie i w 5 dniach roboczych.

Pozdrawiam Paulo.

W kodeksie chodzi chyba o 14 dniach nieprzerwanego wypoczynku a nie urlopu..
Zdarza się że przy mądrym Smile rozplanowaniu urlopu można wypoczywać 16 dni już przy 8 dniach urlopu np. przełom październik-listopad 2011...Smile
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 27 Wrz 2011, 17:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

100 % racji.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop następny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: