Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
orzecznik zus cofną mi zwolnienie lekarskie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
trojan1974

PostWysłany: Czw, 06 Sie 2009, 23:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

widać niższe instancje się myliły Smile najwyższa wydała prawidłową decyzję
Pani pracowała nie w całym okresie zwolnienia a jedynie w części.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pią, 07 Sie 2009, 06:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co nie zmienia faktu, że jeśli pan pracuje w czasie zwolnienia, to ZUS na 100% odbierze je za cały okres chorowania (wszystkie druczki) i zostaje pan na łasce sądów, które w większości potwierdzą decyzję ZUSu.
Niezależnie czy się pan stawi na komisję czy nie.
Będzie pan musiał zwrócić zasiłek za kilka miesięcy i będzie to zgodne z prawem.

Jeszcze jedna kwestia - za coś takiego pracodawca może wręczyć dyscyplinarkę, a odkręcanie tego to kolejne sądy, mnóstwo straconego czasu i spaprana opinia. Oszustwo naprawdę nie popłaca.
Powrót do góry
trojan1974

PostWysłany: Pią, 07 Sie 2009, 12:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przecież to dwa różne wątki ...i nie mówimy już o stawianiu się na komisję celem zbadania stanu zdrowia
a pracy w trakcie zwolnienie lekarskiego, co nie ma związku z komisją lekarską

Wcale nie jest tak łatwo udowodnić pracę, inspektor musiałby mieć informację gdzie chory podejmuje tą pracę, pojechać spisać protokół ..a no i jeszcze musiałby być podpis chorego na tym protokole. Ewentualnie inne dokumenty potwierdzające jego pracę ..umowa..czy np zdjęcia.

i wg mnie jeżeli ZUS złapie kogoś na pracy w trakcie zwolnienia zabierze cały zasiłek , nie tylko ten za udowodniony okres niewłaściwego korzystania ze zwolnienia ..ale sąd w tej czy w następnej instancji zmieni decyzję ZUS tak jak w podanym wcześniej przykładzie..
przecież sądy nie mogą wydawać sprzecznych decyzji w identycznych przypadkach.

nie jestem prawnikiem i nie wiem jak w rzeczywistości wyglądałby taki przypadek ,myślę że jest to sprawa dyskusyjna i każdy ma tu swoje racje. Jednak analizując przytoczony przypadek można dojść do wniosku że gdyby ZUS chciałby zabrać cały zasiłek musiałby udowodnić pracę w całym okresie , lub też udowodnić że chory był od samego początku zdrowy (ale wg. mnie wtedy powinien odpowiadać lekarz, który to postawił kropkę na i wydając L4, zalecił wstrzymanie się od pracy a pacjent nie wie czy jest zdrowy czy nie i opiera się na decyzji lekarza)

Kolejny raz napisze że to nie mój przypadek Smile czysta dyskusja teoretyczna

to czy oszustwo popłaca czy nie kwestia etyczna , jednym popłaca innym nie.
wielu oszustów zrobiło duże pieniądze a niewielu zostało za to ukaranych i rozliczonych.
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pią, 07 Sie 2009, 13:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
przecież sądy nie mogą wydawać sprzecznych decyzji w identycznych przypadkach

Sęk w tym, że mogą. Jak pisałam wczesniej - u nas nie ma precedensów.
Więc:

Cytat:
sąd w tej czy w następnej instancji zmieni decyzję ZUS tak jak w podanym wcześniej przykładzie

Niekoniecznie. Ba, częściej nie zmienia, a podtrzymuje nakaz zwrotu zasiłku.

Cytat:
nie jestem prawnikiem i nie wiem jak w rzeczywistości wyglądałby taki przypadek ,myślę że jest to sprawa dyskusyjna i każdy ma tu swoje racje.

Nie. Prawo jest prawem, a nie kwestią do dyskusji.

Cytat:
powinien odpowiadać lekarz, który to postawił kropkę na i wydając L4, zalecił wstrzymanie się od pracy a pacjent nie wie czy jest zdrowy czy nie i opiera się na decyzji lekarza

Jeżeli lekarz wystawia zwolnienie, to pacjent jest chory i ma nie pracować.
jeśli jednak idzie to pracy, to sam jest sobie winien, że traci zasiłek. Lekarz mu nie kazał na zwolnieniu pracować.

Używa pan nazwy L4, więc może pan nie wie - ten druk nazywa się "zaświadczenie o niezdolności do pracy z powodu choroby" - i nazwa chyba dobrze wyjaśnia, czy pacjent jest wtedy zdrowy i czy ma wstrzymać się od pracy.
Powrót do góry
trojan1974

PostWysłany: Pią, 07 Sie 2009, 13:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

annags napisał:

Cytat:
powinien odpowiadać lekarz, który to postawił kropkę na i wydając L4, zalecił wstrzymanie się od pracy a pacjent nie wie czy jest zdrowy czy nie i opiera się na decyzji lekarza

Jeżeli lekarz wystawia zwolnienie, to pacjent jest chory i ma nie pracować.
jeśli jednak idzie to pracy, to sam jest sobie winien, że traci zasiłek. Lekarz mu nie kazał na zwolnieniu pracować.

Używa pan nazwy L4, więc może pan nie wie - ten druk nazywa się "zaświadczenie o niezdolności do pracy z powodu choroby" - i nazwa chyba dobrze wyjaśnia, czy pacjent jest wtedy zdrowy i czy ma wstrzymać się od pracy.

manipulacja Smile Wink wprowadzenie w błąd czytającego
ucięła Pani ...proszę cytować całość a nie fragment wyrwany z kontekstu...wyraźnie widać że w mojej wypowiedzi chodzi o kwestię czy pacjent jest zdrowy czy też nie...a nie to czy pracuje na lewo czy też nie
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pią, 07 Sie 2009, 17:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To pan miesza tematy - zaczyął od niestawiania się na komisję, zmienił na odbieranie zasiłku za pracę w czasie jego pobierania (ciągle przytaczany "precedens" sądowy) a teraz dotarł do dociekania czy pacjent był chory czy zdrowy.

W ostatniej poruszanej kwestii - jeśli pacjent był chory, a ZUS stwierdzi, że jest zdrowy, to odbiera zasiłek od następnego dnia.
Jak pisałam wcześniej, całośc jest odbierana tylko w przypadku, gdy pacjent wyłudził zasiłek.

Może napisze pan wprost, na jakie pytanie chce pan uzyskać odpowiedź? Bo takie podchody są mało sensowne.
Powrót do góry
trojan1974

PostWysłany: Pią, 07 Sie 2009, 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile z całym szacunkiem ale to Pani nie nadąża :)za treścią dyskusji a nie ja mieszam tematy.
dyskusja jest wielowątkowa.

więc w ostatniej kwestii, napiszę jeszcze raz dla jasności o co mi chodzi

pomijam kwestie sfałszowania L4 i kwestie oczywiste typu że leczy się na wrzody a wrzodów w ogóle nie ma .. dla przykładu ..depresja

ZuS nie może stwierdzić że pacjent był zdrowy 1-2-3-4 miesiące temu , może stwierdzić że jest on zdrowy w tej chwili (w chwili badania) i wstrzymać wypłatę zasiłku. Choroba przecież mogła nie pozostawić trwałych śladów.
A ponieważ nie może stwierdzić (bo nie badał pacjenta 1-2-3-4 miesiące temu, a dokumentacja pacjenta prowadzonego przez lekarza rejonowego wskazuje że był chory ..dostał przecież L4) nie może więc odebrać zasiłku..chyba że podważy dokumentację lekarską ...ale wtedy niech ZUS sciga lekarza a nie pacjenta.

A jeżeli pacjent nie stawia się na komisję to na jakiej podstawie ma być odebrany zasiłek za poprzednie okresy ? bez udowodnienia winy ? niech ZUS sprawdza dokumentację a jeżeli ma zastrzeżenia to do niech ma do lekarza rejonowego. do tego nie jest potrzebna wiedza na temat dzisiejszego stanu zdrowia pacjenta..bo ten stan jest inny niż był 1-2-3-4 miesiace temu (leczył się przeciez)
wiec zgadzam się tu że powinien wstrzymać zasiłek

Wiec...chodzi dokładnie o tą sytuację i rozmawiamy o niej dłuższy czas.

i po długiej dyskusji na forum dochodzę do wniosku że nie wiadomo jak będzie i co będzie.

dziękuje za udział w dyskusji pozdrawiam serdecznie Smile
Powrót do góry
drak80

PostWysłany: Czw, 13 Sie 2009, 09:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam po dluugiej przerwie.

kiedys podlaczylem sie do tego watku, juz niemalze o nim zapomnialem, a tu widze, ze dyskusja rozgorzala na dobre. to dobrze.

chcialbym dodac do tematu, ze sytuacja z orzecznikami w tym kraju jest co najmniej "chora". mija wlasnie SZOSTY TYDZIEN od kiedy bylem u orzecznika na "komisji" i do dzisiaj nie dostalem zadnej decyzji.

zalozylem, ze to prawda czego sie tutaj dowiedzialem, i ze orzecznik moze mi odebrac zasilek wstecz. przypomne, ze lecze sie na depresje i nerwice, a to wszystko stanu mi raczej nie poprawia. zus wyplaca mi zasilek, a ja nawet nie wiem czy mam prawo z niego korzystac! pierwsze 3-4 tygodnie bylem spokojny, czekalem... ale ostatnio wpadlem w taka paranoje, ze codziennie wygladam listonosza; gdy tylko odchodzi, zbiegam "na dol" zobaczyc czy nie przyniosl decyzji z zus-u... i prosze mi nie pisac - to takie proste i wygodnee - ze sie boje, bo cos kombinuje. sila rzeczy korzystam z pieniedzy z zasilku i nie wyobrazam sobie, zebym musial je "splacac"/ "oddawac", zwlaszcza, ze aktualnie nie jestem w stanie podjac pracy (na pewno nie takiej, w ktorej mialbym miec kontakt z ludzmi).

zatem chcialbym jeszcze raz zapytac: czy jakis przepis reguluje ile czasu ma orzecznik na powiadomienie pacjenta o swojej decyzji? czekam juz 38. dzien i "mam dosyc"...
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 13 Sie 2009, 19:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę Pana - nikt nie ocenia Pana przypadku. Jedynie dyskutujemy o przepisach i ich skutkach w różnych sytuacjach.
W Pana przypadku zadzwoniłabym do ZUS lub pofatygowała się tam osobiście. Przypuszczam, że decyzja jest w drodze, a skoro zus wypłaca nadal zasilek, to pewnie pozytywna. W przeciwnym razie już by pewnie wstrzymano zasiłek.
Nie znalazłam niestety terminu, w którym orzecznik powinien przekazać swoje orzeczenie.
Powrót do góry
drak80

PostWysłany: Pią, 21 Sie 2009, 02:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam.

chcialbym obalic pewien "mit" i oszczedzic ew. czytajacym nerwow, ktorych mi przysporzyl:

midka napisał:
lekarz orzecznik dopiero wyda swoją opinię, na którą należy poczekać (niestety to potrwa).
midka napisał:
Nie potrafię powiedzieć, w jakim terminie otrzyma Pan pismo z ZUS z wynikiem kontroli (...)
midka napisał:
Przypuszczam, że decyzja jest w drodze, a skoro zus wypłaca nadal zasilek, to pewnie pozytywna.

konsultowalem sie z lekarzem prowadzacym oraz z pracownikiem zus i sprawa wyglada nast.: orzecznik zus nigdy nie wysyla zadnych decyzji przebadanym. w przypadku negatywnego wyniku kontroli pacjent "od reki" dostaje odpowiedni papier. orzecznik kontaktuje sie w takim przypadku z oddzialem wlasciwym dla miejsca zamieszkania, ew. - choc nie zawsze - z lekarzem prowadzacym.

tak oto po siedmiu tygodniach czekania przestalem to robic.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 21 Sie 2009, 07:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fakt, sprawdziłam dokładnie jak to jest, kontaktując się z ZUSem. Jeśli decyzja orzecznika byłaby negatywna to powinien był Pan otrzymać od razu ZUS ZLA/K i na tej podstawie musiałby Pan wrócić do pracy lub mógłby się Pan odwołać. Informację o zakwestionowanym zwolnieniu otrzymuje także lekarz, który to zwolnienie wystawił.
Decyzja o tym, że zwolnienie jest prawidłowe powinna była zaś być wysłana do Pana pracodawcy, nie do Pana. Tak mi powiedziano w ZUS. Inna sprawa, jeśli zwolnienie było kontrolowane nie na wniosek pracodawcy, tylko z inicjatywy ZUS - wtedy ZUS nie informuje o pozytywnych wynikach kontroli pracodawcy.
Skąd przekonanie, że powinien Pan też otrzymać taki dokument?
Do firmy, w której zajmowałam się tego typu sprawami docierała zawsze kopia decyzji ZUS, wydanej na podstawie opinii lekarza orzecznika, jeśli zwolnienie nie zostało zakwestionowane, i na druku zawsze było zaznaczone, że otrzymała też osoba ubezpieczona, stąd moja pewność, że powinien Pan również otrzymać kopię tej decyzji.
Pracownicy również potwierdzali, że otrzymali informację o prawidłowości zwolnienia.
Powrót do góry
Spike

PostWysłany: Pią, 26 Lut 2010, 08:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Mam trochę inny problem. W grudniu zeszłego roku miałem wypadek w drodze do pracy.Diagnoza: skręcenie kolana. Ciągnie się to do dnia dzisiejszego.
W dniu 28.01.2010 ZUS wysłał mi wezwanie na komisję lekarską na dzień 02.02.2010.
Niestety awizo dostałem w dniu 05.02.2010 a więc po terminie komisji. Do tego było wystawione na adres sąsiada, mieszkam w bliźniaku.

Z tego co wiem ZUS cofnie mi prawo do zasiłku od dnia następnego po terminie komisji.

W związku z tym mam 3 pytania.

Czy cofnięcie prawa do zasiłku obejmuje okres tylko do konca obecnego zwolnienia czy też żadne następne zwolnienie dotyczące tej choroby nie będzie powodowało wypłaty zasiłku? Teraz otrzymałem zwolnienie na okres 42 dni i nie wiem czy dostanę zasiłek i w jakiej wysokości.Dodam iż zwolnienie wystawia mi przychodnia szpitalna a nie lekarz domowy.

Czy ta decyzja powoduje zerwanie kontynuacji zwolnienia i wypłaty 100% zasiłku?

Jak mogę się odwołać od tej decyzji? Nie jest przecież moją winą powolne działanie Poczty Polskiej. Jednocześnie wydaje mi się, że wysyłanie wezwania 4 dni przed terminem i na 5 dni przed jego końcem w sytuacji gdy zwolnienie jest wystawione na okres 31 dni jest niepoważne.
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pią, 26 Lut 2010, 09:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zasiłek jest zawieszany na czas wyjaśnienia sprawy - należy się zgłosić i wyjaśnić sytuację.
Sprawa dotyczy konkretnego zwolnienia, nie następnego - no chyba, że kolejne też będzie kontrolowane.
Powrót do góry
izabela1976

PostWysłany: Wto, 23 Mar 2010, 20:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mialam podobna sytuacje ,dostalam awizo 18 marca 2010, z wezwanie było na 11 marca 2010
Co powinnam zrobić ,czy powinnam czekac ,czy zglosić sie do zus w mojej miejscowosci?
jestem nadal na zwolnieniu do 30 marca 2010
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Sro, 24 Mar 2010, 07:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli nie ma pani zaleconego leżenia, to może pani podejść i złożyć pismo-oświadczenie o zaistniałej sytuacji, w przeciwnym razie zadzwonić i zgłosić problem.
Najprawdopodobniej niedługo poczta dostarczy decyzję o zakończeniu zwolnienia 12.03 z powodu niestawienia się - trzeba to odkręcić.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 3 z 5

Skocz do: