Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Aneks do umowy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zmiana treści umowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
buncol82

PostWysłany: Nie, 05 Kwi 2009, 22:27    Temat postu: Aneks do umowy Odpowiedz z cytatem

Dzień Dobry
Proszę o poradę, jeżeli pracodawca daje mi aneks do umowy do podpisania czy ja musze go podpisać w ten sam dzień. Dodam jeszcze, że aneks ma dotyczyć wstecz.
Czy mam możliwość zastanowienia się nad tym w domu czy muszę od razu podpisywać wypowiedzenie.
Dziękuję za odpowiedź
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
anka22

PostWysłany: Wto, 12 Maj 2009, 14:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KP art 42 § 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
To nie moze byc aneks , moze to byc albo wypowiedzenie zmieniajace albo porozumienie zmieniające, a jeszcze jak dotyczy wstecz to juz w ogóle przegiecie
Powrót do góry
kondab

PostWysłany: Sro, 13 Maj 2009, 05:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę o wyjaśnienie tej sprawy z aneksem. Ostatnio podpisałem aneks który dotyczył wcześniejszych rzeczy. W aneksie jest zapis "strony ustalają, że........ ". Czy taki aneks nie powinien być traktowany jako porozumienie zmieniające warunki umowy??? Na przedstawione warunki mogę się nie zgodzić, najlepiej to napisać. Wówczas pracuję dalej na tych samych warunkach które obowiązywały dotychczas.
Czy mam rację?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 13 Maj 2009, 09:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie powinno się stosować nazwy "aneks", tylko w zależności od sytuacji albo wypowiedzenie zmieniające (gdy pogarsza się warunki pracy i płacy) lub porozumienie zmieniające (gdy zmianie ulegają warunki w sposób korzystny). Porozumienie zmieniające jest wtedy, kiedy strony bez zwłoki dogadały się co do zmian w umowie, zaś w przypadku wypowiedzenia zmieniającego zastosowanie ma art. 42 Kodeksu pracy.
"Strony ustalają" to ewidentnie porozumienie zmieniające. Skoro je Pan podpisał to znaczy, że wyraża na dane zmiany zgodę. Czyli krótko mówiąc - strony dogadały się.
Gdyby zaś to pracodawca przedstawił nowe warunki, wtedy - jako czynność jednostronna - w piśmie byłoby, iż np "wypowiada się dotychczasowe warunki pracy i płacy w sposób następujący...". I w takiej sytuacji Pan ma prawo zareagować na tak bądź na nie. Jeśli na nie - wtedy umowa rozwiązuje się po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli na tak - pracuje Pan dalej na nowych warunkach.

A i jeszcze co do uznawania za korzystne bądź nie - czasem obniżka wynagrodzenia, która teoretycznie jest niekorzystna, może być inicjatywą pracownika i w takiej sytuacji również można zastosować porozumienie zmieniające.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zmiana treści umowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: