Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
jakie dokumenty potrzebne do urlopu macierzynskiego

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop macierzyński, ojcowski i wychowawczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
patrycja8182

PostWysłany: Czw, 12 Cze 2008, 11:19    Temat postu: jakie dokumenty potrzebne do urlopu macierzynskiego Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie dotyczace dokumentow lub zaswiadczen potrzebnych dla pracodawcy jesli chodzi o wyplate zasilku macierzynskiego. Obecnie przebywam na L4 i mam przyznane swiadczenie rehabilitacyjne do 5 sierpnia, a termin porodu mam przewidziany na 25 lipiec. ZUS wyplaci mi to swiadczenie rehabilitacyjne do dnia porodu a co pozniej? Czy pracodawca wyplaca 100% wynagrodzenia przez caly okres trwania urlopu macierzynskiego? I jakie dokumenty musze zlozyc pracodawcy? Czy musze ja ZUS poinformowac o porodzie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Annżar
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Wto, 17 Cze 2008, 13:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyznanie i wypłata zasiłku macierzyńskiego następuje na podstawie:

zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przewidywaną datę porodu - za okres przed porodem, albo skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - po porodzie,
zaświadczenia pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego - w razie wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
oświadczenie ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, w przypadku gdy umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, poza tymi dowodami wymagane jest również świadectwo pracy lub inny dokument stwierdzający rodzaj zawartej umowy o pracę i datę rozwiązania stosunku pracy.

Przyznanie i wypłata zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego w sytuacjach, gdy , ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, następuje na podstawie:

zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży w okresie zatrudnienia,
świadectwa pracy lub innego dokumentu potwierdzającego rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka.
Powrót do góry
patrycja8182

PostWysłany: Wto, 17 Cze 2008, 17:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje bardzo za odpowiedz:) czyli w moim przypadku po porodzie jak juz bede miala akt urodzenia dziecka to wysylam go do mojego pracodawcy? Oryginal czy kopia wystarczy?I czy to pracodawca bedzie mi wyplacal czy ZUS? Wydaje mi sie ze pracodawca bo umowe mam do konca listopada wiec akurat na te 18 tygodni. Ale prosze o porade bo chce sie upewnic:)
Powrót do góry
Annżar
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sro, 18 Cze 2008, 10:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeżeli wypłaca pracodawca świadczenie rehabilitacyjne - to zasiłek macierzyński również (tak jest w zakładach zatrudniających pow.20 pracowników na dzień 30 listopada roku poprzedniego) . Oryginał aktu urodzenia dziecka należy mu dostarczyć w miarę możliwości osobiście gdyż od reki pracodawca powinien dać do wypełnienia pozostałe oświadczenia np. w celu ustalenie czy nie ma innych tytułów rodzących ubezpieczenia, i na tej podstawie ustala on, że np. budżet państwa płaci za pracownika składki. Należy również dołączyć napisane przez Panią oświadczenie, które to dziecko bo od tego zależy długość urlopu macierzyńskiego.
Powrót do góry
patrycja8182

PostWysłany: Sro, 18 Cze 2008, 19:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swiadczenie rehabilitacyjne bedzie mi ZUS wyplacal czyli to ZUS bedzie wyplacal mi rowniez pozniej zasiek macierzynski? Moj pracodawca zatrudnia mniej niz 20 osob. Czyli rozumiem ze do ZUSu mam sie zglosic z aktem urodzenia?
Powrót do góry
Annżar
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pią, 20 Cze 2008, 14:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

akt urodzenia należy dostarczyć do pracodawcy i z zus powinien Pracodawca pobrać druki potrzebne do wypłaty zasiłku macierzyńskiego i od razu dac pracownikowi do wypełnienia. KPL. dokumentów przekazuje pracodawca do ZUS . Jeżeli wiadomo, że pracodawca nie jest biegły w przepisach ZUS ... (moja kuzynka miała takiego, co wręcz stwarzał problemy aby dostac nawet zaświadczenie o zatrudnieniu) lepiej samemu pobrać dokumenty wcześniej z ZUS aby później za nimi nie biegać.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop macierzyński, ojcowski i wychowawczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: