Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
wniosek o sprostowanie świadectwa pracy, jak napisac?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracownika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
deviltomek

PostWysłany: Pon, 09 Cze 2008, 13:28    Temat postu: wniosek o sprostowanie świadectwa pracy, jak napisac? Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie, mam kolejny problem z (z byłym juz) pracodawcą. W miesiecznym okresie wypowiedzenia umowy przez pracodawce (od dnia 23.04) złożyłem rozwiązanie z art 55.(dnia 28.04) (pracodawca ostro naruszyl swoje obowiązki) pracodawca dostal te rozwiązanie do rąk własnych, przeczytał se je i powiedzial ze nie podpisze, jak sie dowiedzialem dnia następnego w inspekcji pracy powiedzieli mi ze nie musi tego podpisywac bo to jest tylko zawiadomienie go ze sie zwalniam, mowili takze ze nie musze chodzc do pracy. tak tez zrobilem i po 7 dniach zacząłem sie domagac swiadectwa pracy, ale szef nie odbieral moich telefonów a na biurze mowili ze go niema. niestety non stop nie udawalo mi sie wynegocjowac swiadectwa.....az do momentu gdy w piątek (t.j. 06.6) otrzymałem świadectwo pocztą na którym- przyczyną zwolnienia wypowiedzenie umowy przez pracodawce a stosunek pracy wygasł 31.05. co jest nie prawdą bo stosunek wygasł z art55 i w dniu 28.04!! poza tym w dniu kalendarzowym 2008 wykozystalem tylko jeden dzien urlopu a na swiadectwie mam wpisane 9!!! czy do tej liczby liczy sie również urlop zaległy z 2007 wykozystany do marca? do dnia dzisiejszego nie otrzymałem również odszkodowania z art 55 - widocznie pracodawca nie chce sie pogodzic z tym ze dostał rozwiązanie 55. MOJE PYTANIE: jak mam napisać wniosek o sprostowanie świadectwa, czy wysłac pocztą i czy orginał świadectwa musze dołączyć do wniosku? DRUGIE PYTANIE czy jesli jednak pracodawca nie pogodzil sie z tym że nie pracuje od 28 kwietnia i na świadectwie stosunek pracy ustał dnia 31.05 to czy za okres maj nalezy mi sie pełne wynagrodzenie? ( na umowie mam stawkę za cały miesiąc podaną ) z góry bardzo dziękuję za pomoc!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
altra
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sob, 14 Cze 2008, 10:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to niezly klops. Niestety nie wiem jak powinienes sie zachowac - wydaje mi sie, ze najlepiej pojsc z tym do PIP bo to juz nie przelewki.
Co do urlopu to urlop zalegly nie powinien znalezc sie na swiadectwie pracy, ale zwroc uwage, czy obok liczby dni nie ma adnotacji, ze czesc z nich zostala wyplacona w formie ekwiwalentu, zwlaszcza ze do konca maja pracodawca musial rozliczyc sie z Toba z 9 dni urlopu (przy 20 dniach rocznego wymiaru) lub 11 (przy 26 dnia wymiarui) jezeli byl to pelny etat i zatrudnienie od poczatku roku.
Jezeli chodzi o maj i wyplate - wynagrodzenie nalezy sie za prace wykonana, Ty wtedy nie chodziles do pracy i tutaj sprawa nie jest jasna.
Generalnie dazylabym do porozumienia z pracodawca, ale jezeli jest to niemozliwe poszlabym do PIP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
deviltomek

PostWysłany: Pon, 16 Cze 2008, 13:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WitAM! w firmie była juz kontrola PIP ( po moim zgłoszeniu o nie wydaniu swiadectwa) jak sie okazało w moim aktach pracodawca nie ujawnił zwolnienia z art 55 które wręczyłem mu własnoręcznie....jak mnie poinformowano w PIPie- mogę domagac sie sprostowania swiadectwa przez sąd pracy, o ile mam swiadka że wręczyłem pracodawcy zwolnienie. Mam swiadka ale jest nim brat, według PIP sad moze podważyć przez to wiarygodność swiadka, nie wiem czy rozpocząć batalię na drodze sądowej czy juz se darować... pozostaje jednak to poczucie bezradności wobec nieuczciwych pracodawcówSad
Powrót do góry
altra
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 16 Cze 2008, 13:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Batalie bym sobie odpuscila, ale na pewno nie zgodzilabym sie w takim razie na to, ze to pracodawca rozwiazal ze mna umowe za wypowiedzeniem. Sprobowalabym zaproponowac pracodawcy zaniechanie dalszych krokow jesli zmieni tryb rozwiazania umowy na porozumienie stron z ewentualnym uregulowaniem wyplaty za maj, ale tutaj moze byc roznie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
deviltomek

PostWysłany: Sro, 18 Cze 2008, 10:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

juz prubowalem sie dogadac... chcialem za porozumieniem stron i to nawet bez dodatkowych pieniędzy zeby wresszcie miec spokój ale duma pracodawcy mu na to nie pozwala......
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracownika Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: