Zaloguj się:

  

loguj mnie automatycznie

REJESTRACJA

Zapomniałem hasła

START | FORUM |

PRAW0 PRACY

SZUKAJ:

   
Zadaj pytanie

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»Biuletyn

Zapisz się tutaj
jeżeli chcesz
otrzymywać
biuletyn.

»Kodeks pracy

Pobierz Kodeks pracy
Stan prawny – 1.07.2014 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

Pobierz ustawę o PIP
Stan prawny – 1.01.2013 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

» Polecamy

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

» Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa

»  Prawo do świadczenia przedemerytalnego na zasiłku dla bezrobotnych
»  Postępowanie o rozgraniczenie a zasiedzenie
»  Sądowy dział spadku
»  Prawo spadkowe
»  Pozew rozwodowy

Zadaj pytanie
 

»Start »Inne »Artykuł

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 31.07.2012

Autor: Tadeusz M. Nycz

Emerytura a rozwiązanie stosunku pracy – część 2

W artykule autor analizuje rozwiązanie stosunku pracy jako warunku uzyskania prawa do emerytury na podstawie art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.).

Wybrane Opinie Klientów
Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

W pierwszej części zasygnalizowałem błędną praktykę administracyjną ZUS oraz niedoskonałości orzecznictwa sądów na tle stosowania art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) w aspekcie warunku rozwiązania stosunku pracy.

 

Teraz przechodzę do udowodnienia tezy, że warunek ten należy rozumieć jako niezbędny dla celów wypłacania świadczenia emerytalnego, a nie dla celów ustalania prawa do emerytury.

 

Czytając art. 184 ustawy eirFUS, z pozoru można dojść do wniosku, że warunek rozwiązania stosunku pracy jest elementem niezbędnym, aby móc ustalać prawo ubezpieczonego do emerytury w wieku wcześniejszym od powszechnego.

 

Każda interpretacja musi być jednak oceniona przede wszystkim przez sąd, którego zadaniem jest ustalenie, czy przyjęty w decyzji ZUS sposób interpretacji ustawy eirFUS jest poprawny w demokratycznym państwie prawa.

 

Sąd z całą pewnością powinien zatem rozważyć, czy podnoszone przez ubezpieczonego argumenty o nonsensowności interpretacyjnej art. 184 ust. 2 ustawy eirFUS są zasadne w świetle zasad konstytucyjnych, czy też nie.

 

Sędziowie, zgodnie z art. 178 ust. 1 Konstytucji RP, są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji i ustawom. Ta podległość Konstytucji wymaga, aby dokonując wykładni przepisu ustawy, sąd uwzględniał zasady konstytucyjne i interpretował w taki sposób dany przepis, aby jego wykładnia nie naruszała fundamentalnych zasad.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>


 

Gdyby jednak poprawny kierunek wykładni przepisu ustawy nie był możliwy w świetle prawidłowych zasad wykładni prawa, wówczas sąd, stawiając zarzut niezgodności ustawy z Konstytucją, powinien wystąpić z zapytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego w trybie art. 193 Konstytucji [por. A. Wasilewski, Przedstawianie pytań prawnych Trybunałowi Konstytucyjnemu przez sądy (art. 193 Konstytucji RP), „Państwo i Prawo”, 1999 r. Zeszyt 8, str. 25 i nast.].

 

Poprzestając na wykładni gramatycznej art. 184 ustawy eirFUS, można dojść do wniosku, że rozwiązanie stosunku pracy warunkuje prawo do wcześniejszej emerytury. Dokonując jednak takiej bezpośredniej, gramatycznej interpretacji tego przepisu, sąd winien rozważyć skutki, jakie taka wykładnia powoduje.

 

W opisanych w części 1 warunkach skutki te prowadzą do sytuacji nonsensownej, polegającej na tym, że właściwie ustawodawca zmusza ubezpieczonego, aby ten ryzykował utratą zatrudnienia, czyli podstawę swojej egzystencji, jeśli chce ewentualnie przejść na emeryturę w trybie art. 184 ustawy eirFUS.

 

Sąd Najwyższy wielokrotnie zwracał uwagę, że pierwszeństwo stosowania gramatycznej wykładni prawa jest niezaprzeczalne, niemniej jednak, jeśli wykładnia ta prowadzi do wniosków absurdalnych, należy dokonać interpretacji prawa przy pomocy wykładni systematycznej i funkcjonalnej, pomijając gramatyczne zwroty nonsensownego zapisu (por. uzasadnienie uchwały 7 sędziów SN z dnia 19 listopada 1984 r. III UZP 44/84 OSNCP z 1986 r., nr 6 poz. 86, której nadano moc zasady prawnej).

 

W przypadku art. 184 ustawy eirFUS już systematyka budowy tego przepisu skłania do poglądu, że warunek rozwiązania stosunku pracy nie jest związany z prawem do emerytury, lecz z wypłacaniem tego świadczenia.

 

Świadczy o tym fakt, iż podstawowe warunki uzasadniające staranie się o emeryturę ustawodawca wyszczególnia w ustępie pierwszym tego artykułu, natomiast ust. 2 dopiero mówi o konieczności rozwiązania stosunku pracy. Z tego powodu nie jest wykluczona poprawna wykładnia, zgodnie z którą warunek rozwiązania stosunku pracy jest elementem, od którego zależy pobieranie emerytury.

 

Na taki kierunek wykładni wskazuje poza tym ratio legis (łac. uzasadnienie) tego przepisu. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby ustawodawca świadomie i celowo tworzył warunek, który będzie powodował negatywne konsekwencje dla ubezpieczonych starających się o taką emeryturę.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje tzw. decyzję o świadczenie z warunkowym zawieszeniem wypłacania świadczenia i ta formuła jest właśnie odpowiednia dla omawianego stanu faktycznego i prawnego.

 

Pozostaje ona w zgodzie z przyjętymi warunkami treści decyzji ZUS, o których mowa w § 33 ust. 1 rozporządzenia MPiPS z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenie emerytalno-rentowe (Dz. U. Nr 237, poz. 1412).

 

Przepis ten, określający strukturę decyzji ZUS, wyraźnie rozróżnia:

 

  • datę, od której przysługuje świadczenie,
  • datę rozpoczęcia wypłaty świadczenia.

 

Taka struktura – dwóch dat powołanych w odrębnych punktach – zawarta w cyt. rozporządzeniu jasno wskazuje na to, że prawo do emerytury nie musi być tożsame z jej pobieraniem. Ubezpieczony ma przecież prawo żądać od ZUS-u ustalenia jego prawa do emerytury, ale nie musi wcale od razu jej pobierać.

 

Kwestia przejścia na emeryturę należy do sfery życia prywatnego ubezpieczonego chronionej art. 47 Konstytucji, w konsekwencji ustawodawca nie może tworzyć warunku formalnego pozbawiającego ubezpieczonego racjonalnego rozporządzania swoim życiem osobistym, gdyż taka regulacja naruszałaby wskazany przepis Konstytucji chroniący sferę życia prywatnego obywatela.

 

Z drugiej strony każdy ma prawo – w ramach zagwarantowanej mu Konstytucją ochrony sfery życia prywatnego – wiedzieć, w jaki sposób to życie w przyszłości organizować. Oznacza to, że każdy ma prawo na drodze stosownego postępowania prawnego ustalić, czy w konkretnych warunkach stanu faktycznego może liczyć na to, że uzyska, czy nie uzyska emerytury w trybie art. 184 ustawy eirFUS.

 

Jeżeli istnieją kwestie sporne co do tego, czy ubezpieczony posiada wymagany 15-letni okres zatrudnienia dla celów uzyskania prawa do emerytury, to zgodnie z art. 45 ust. 1 Konstytucji każdy ma prawo domagania się sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły sąd.

 

Zgodnie z ukształtowanym poglądem orzeczniczym, a także doktrynalnym – w przypadku ustalania prawa do emerytury wykluczony jest pozew o ustalenie na podstawie art. 189 K.p.c., lecz konieczna jest droga postępowania przed ZUS, a następnie przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Jeśli tak, to każdy ma prawo domagać się w tym trybie ustalenia jego prawa do emerytury poprzez rozstrzygnięcie, czy spełnia podstawowe warunki w tym zakresie, które mają charakter sporny między ubezpieczonym a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

 

Warunek rozwiązania stosunku pracy nie może być w zasadzie elementem spornym, ponieważ należy do sfery faktów, o zaistnieniu których decyduje wyłącznie sam ubezpieczony.

 

Z tego powodu to ubezpieczony – decydując o tym, czy chce przejść na emeryturę – posiada pełne prawo do decyzji w zakresie rozwiązania stosunku pracy. W razie zaś zaistnienia tej przesłanki dojdzie do spełnienia wszystkich warunków przewidzianych w art. 184 ustawy eirFUS, co pozwoli na wypłacanie mu emerytury.

 

Rozwiązanie stosunku pracy nie może być natomiast samoistnym warunkiem eliminującym możliwość ustalenia pozostałych warunków i rozstrzygnięcia spornych kwestii pomiędzy ubezpieczonym a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ taka sytuacja rażąco naruszałaby art. 45 ust. 1 Konstytucji.

 

Ustawodawca nie może konstruować tego typu warunków, gdyż ich istnienie naruszałoby równocześnie kilka zasad konstytucyjnych. Przede wszystkim praca dla ubezpieczonego stanowi określoną wartość przejawiającą się w tym, że jest to podstawa jego bytu materialnego.

 

Samoistnie zaś praca jako wartość jest chroniona art. 24 Konstytucji, toteż nie do pomyślenia byłaby w państwie prawa taka sytuacja, aby ustawodawca zmuszał obywatela do pozbycia się pracy bez równoległego zapewnienia mu zabezpieczenia społecznego w postaci emerytury.

 

Skoro prawo do emerytury na podstawie art. 184 ustawy eirFUS ma charakter sporny między ubezpieczonym a ZUS-em, to ten spór musi być możliwy do rozstrzygnięcia na drodze stosownej procedury sądowej, bez potrzeby rezygnowania przez ubezpieczonego z pracy i tym samym z podstawy jego egzystencji.

 

Nikogo nie wolno zmuszać do tego, czego prawo wyraźnie mu nie nakazuje, czyli zmuszać do nonsensownego rozwiązania stosunku pracy z dalszymi, negatywnymi tego faktu konsekwencjami.

 

Nie wolno tego czynić w aspekcie rozwiązania stosunku pracy, dlatego że każdy ma prawo do pracy i wykonywania zawodu i sam jest władny ocenić zamianę pracy na świadczenie emerytalne, ale praktycznie następuje to dopiero wtedy, gdy ubezpieczony będzie miał ustalone prawo do emerytury.

 

Wówczas może bez większego ryzyka rozwiązać stosunek pracy i przejść na emeryturę. Ten wybór podstawy dalszej egzystencji należy do sfery życia prywatnego obywatela, który decyzję w tym względzie ma prawo podjąć w sposób nieskrępowany, ale dopiero wówczas, gdy odpowiednio wcześniej będzie pewien, że prawo do emerytury ma zagwarantowane, gdyż pobieranie świadczenia emerytalnego zależy już tylko od jego decyzji w sprawie ustania stosunku pracy.

 

Zgodnie z art. 31 ust. 1 Konstytucji każdy, a zatem zarówno ZUS jak i sąd, jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. A więc wolność ubezpieczonego do podjęcia w określonym stanie faktycznym właściwej decyzji w sprawie przejścia bądź nie na emeryturę jest chroniona przez Konstytucję.

 

W rezultacie, wedle poprawnych rozważań na tle przytoczonych zasad konstytucyjnych, niedopuszczalne jest pozbawianie ubezpieczonego rozstrzygnięcia przez sąd sporu pomiędzy nim a ZUS-em tylko z tego powodu, że ubezpieczony nie rozwiązał stosunku pracy w rozumieniu art. 184 ustawy eirFUS.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

 

poleć artykuł znajomemu poleć artykuł     wersja do druku drukuj artykuł

linia

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Tadeusz M. Nycz

Tadeusz M. Nycz – wybitny specjalista z zakresu prawa pracy, autor 16 komentarzowych książek z tej dziedziny prawa, w tym 7 wydań komentarza do Kodeksu pracy napisanego indywidualnie. Od ponad 20 lat czynnie współpracuje z Katedrą Prawa Pracy... więcej informacji »

»Najczęściej czytane artykuły w dziale

 

»Zapytaj prawnika

»Najnowsze artykuły w dziale

 

Masz pytanie? Nasi prawnicy mogą Ci pomóc. Wypełnij formularz i opisz dokładnie swój problem.

»Najczęściej czytane pytania w dziale

 

»Polecamy

15.12.2008 | Dwa dni wolnego opieki nad dzieckiem – oświadczenie

30.09.2008 | Druk RP-7 – zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu

05.06.2004 | Koszty delegacji

»Najnowsze pytania w dziale

17.11.2015 | Czy czynności związane z obsługą przedszkola należą do nauczycieli?

11.11.2015 | Roszczenie o wypłatę wyższej odprawy

10.11.2015 | Przedłużenie umowy na czas określony do dnia porodu

 

Druki z zakresu prawa pracy wraz z komentarzem
Elżbieta Berkowicz

 
zapytaj prawnika
opinie

» Najnowsze artykuły

04.04 | GLOSA do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 2009 r., II PK 51/09, OSNP z 2011 r. Nr 11-12, poz. 150 - czas pracy a faktyczny czas pracy

04.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 3

04.01 | Dodatek za pracę w porze nocnej

03.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 1

03.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 2

05.03 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 8

19.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 7

11.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 6

10.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 5

04.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 4

» Najnowsze pytania

30.11 | Odpowiedzialność finansowa pracownika banku

28.11 | Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego

27.11 | Dochód podczas urlopu nauczyciela

26.11 | Zwolnienie osoby, która poszła na L4

25.11 | Wynagrodzenie nauczyciela za dni wolne od zajęć

24.11 | Unieważnienie wypowiedzenia z powodu błędu

23.11 | Zakaz konkurencji w prawie pracy

20.11 | Dodatki do wynagrodzenia a urlop wypoczynkowy

19.11 | Długośc okresu wypowiedzenia

18.11 | Prawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim

Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | Informacje | Polityka prywatności | Poleć serwis znajomemu | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2004-2015 Serwis prawo-pracy.pl