Kategoria: Urlop

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Druga ciąża na wychowawczym a L4

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-05-08

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Wzięłam urlop wychowawczy na 12 miesięcy, który kończy mi się za 2 miesiące. Właśnie dowiedziałam się o kolejnej ciąży. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy mogę bezpośrednio po wychowawczym złożyć L4? Czy wcześniej muszę wysyłać do pracodawcy powiadomienie o powrocie? Czy nie przedłużając wychowawczego, od razu jest wiadomo, że wracam? Dodam, że praca jest w szkodliwych warunkach i faktycznie od początku ciąży dostaje się tu zwolnienie od lekarza.

Marta Handzlik

W tej sytuacji ma Pani dwie możliwości: albo doczekać do końca wychowawczego i przedstawić zwolnienie lekarskie, albo przerwać wychowawczy i potem przedstawić zwolnienie lekarskie.

Zgodnie z art. 186(3) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

  • w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Zgodnie z art. 186(4) K.p. – pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Jeśli chce Pani wrócić do pracy przed upływem okresu, na jaki udzielono Pani urlopu wychowawczego, to są dwie możliwości:

  • złożyć wniosek do pracodawcy o skrócenie urlopu wychowawczego i za jego zgodą wrócić do pracy w ustalonym terminie,
  • złożyć wniosek do pracodawcy i bez jego zgody wrócić do pracy po upływie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512, z późn zm.) – miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z kodem literowym „B” lub odrębne zaświadczenie stwierdzające stan ciąży. Uzasadnieniem podwyższonej kwoty zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży jest ochrona dziecka poczętego. Z brzmienia przepisu – „przypada w okresie ciąży” wnioskować można, że każda choroba przypadająca w tym czasie powoduje prawo do pobierania zasiłku w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bez względu na to, czy ma ona związek ze stanem ciąży.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

  1. po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
  2. po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa wyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:

a) jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,

b) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,

c) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,

d) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Oznacza to, że już pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego (albo po jego zakończeniu) może Pani pójść na zwolnienie lekarskie bez konieczności wyczekiwania 30 dni. Jednocześnie jeśli nie składa Pani wniosku o przedłużenie urlopu wychowawczego, to nie musi Pani zawiadamiać pracodawcy, że nie będzie go Pani kontynuować.

Zatem po wychowawczym może Pani przynieść do pracy zwolnienie lekarskie i jednocześnie zaświadczenie o ciąży. Nie ma potrzeby dostarczać zaświadczenia wcześniej, gdyż zarówno w okresie urlopu jak i zwolnienia lekarskiego jest Pani chroniona przed wypowiedzeniem. W dniu, w którym przyniesie Pani zwolnienie lekarskie, nie można już Pani wręczyć wypowiedzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zwolnienia w czasie ciąży

Z końcem września poroniłam. Bardzo to przeżyłam bo o dziecko staraliśmy się od kilku lat a u nas tylko invitro wchodzi w grę. Po poronieniu załamałam się i z tytułu depresji od połowy września jestem na L4. Podczas zwolnienia podeszłam jeszcze raz do invitro i udało się. Ze względu na sytuację muszę bardzo na siebie uważać, dużo leżeć i unikać stresu by historia się nie powtórzyła. Obecnie L4 kończy mi się 17 stycznia. Czy od razu mogę przejść na zwolnienie z tytułu ciąży? Prawdopodobnie będę musiała na nim być aż do rozwiązania. Czy musi być jakaś przerwa między tymi zwolnieniami by nie utracić prawa do wynagrodzenia? Moja praca jest związana z ciągłym siedzeniem przy komputerze i stresem - windykacja. Bardzo się boję ryzykować, ponieważ u mnie jest spore niebezpieczeństwo poronienia.

Nowa praca a wymiar urlopu

Dziewiątego czerwca tego roku kończy mi się dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Już 11 czerwca podejmuję jednak nową pracę w „starej pracy”. Będę mieć wypłacony ekwiwalent za urlop za czerwiec. Pytanie: czy w nowej pracy też będzie mi się należał urlop za czerwiec po przepracowaniu miesiąca?

Delegacja w czasie urlopu

Mój pracodawca chce, abym odbył delegację podczas urlopu wypoczynkowego. Chodzi o to, żeby koszt delegacji był kosztem kwalifikowanym w ramach projektu, dlatego muszę to zrobić poza moimi obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę. Czy taka sytuacja jest prawidłowa? Co będzie, jeśli ulegnę wypadkowi podczas takiego wyjazdu?

Przejście na urlop wychowawczy bez badań okresowych

Obecnie przebywam na dłuższym L-4 (powyżej 1 miesiąca). Chciałabym bezpośrednio z chorobowego przejść na urlop wychowawczy (mam roczną córeczkę). Złożyłam więc podanie o urlop wychowawczy do kadr. W trakcie urlopu macierzyńskiego skończyły mi się badania okresowe. Pracodawca twierdzi, że nie mogę przejść bezpośrednio na urlop wychowawczy po pierwsze dlatego, że muszę wykonać badania okresowe, a po drugie, że przed urlopem wychowawczym MUSZĘ wykorzystać urlop wypoczynkowy – czy to prawda? Obawiam się, że podczas urlopu pracodawca wręczy mi wypowiedzenie. Co robić?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »