Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia do chwili przejścia na emeryturę

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-21

Jestem pracownikiem samorządowym w okresie ochronnym przedemerytalnym. Zajmowałem stanowisko kierownicze na podstawie umowy o pracę. Na skutek reorganizacji wydziałów zostałem przeniesiony na inne stanowisko pracy na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z art. 23 ust. 2 ww. ustawy mam zachowane dotychczasowe pobory przez okres 6 miesięcy. Po tym okresie ustalono mi pobory o połowę mniejsze. Czy przysługuje mi dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia do chwili przejścia na emeryturę?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1202 z późn. zm.) w przypadku reorganizacji jednostki pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można przenieść na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom, jeżeli ze względu na likwidację zajmowanego przez niego stanowiska nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na tym stanowisku.

Pracownik ten zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko.

W przypadku przeniesienia pracownika w wieku przedemerytalnym na podstawie komentowanego przepisu nie działa ochrona przedemerytalna lub inna szczególna ochrona stosunku pracy.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia 2015 r. (I PK 149/14) przeniesienie na podstawie art. 23 ustawy nie jest bowiem wypowiedzeniem zmieniającym (o którym mowa w art. 42 K.p.), ale odrębną instytucją prawa urzędniczego, umożliwiającą pracodawcy samorządowemu przeniesienie urzędnika na inne stanowisko w drodze jednostronnej czynności, niewymagającej zastosowania wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Dlatego też przy przenoszeniu w trybie art. 23 ustawy pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku kierowniczym urzędniczym będącego w wieku przedemerytalnym, pracodawca samorządowy nie musi zagwarantować mu równorzędnego stanowiska pracy i dotychczasowego wynagrodzenia. Nie jest to bowiem zmiana stanowiska w związku z wypowiedzeniem zmieniającym, ale w związku z przeniesieniem służbowym.

Dlatego nie będzie Panu przysługiwał dodatek wyrównawczy do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Termin podjęcia pracy po wojsku

Ile mam czasu (dni) na podjęcie pracy po skończonej zasadniczej służbie wojskowej, jeżeli posiadam umowę na czas nie określony.

Umowa o świadczeniu usług

Znajomy pracował w firmie handlowej. Był na własnej działalności gospodarczej i z firmą miał podpisaną umowę o świadczenie usług. Korzystał z samochodu firmy na zasadzie dzierżawy (nie mógł wykorzystywać go do celów prywatnych mimo tego że koszty paliwa i w zakresie działalności i prywatnie pokrywał na własny koszt). Praca jego polegała na sprzedaży produktów hurtowni w której pracował. Miał swojego kierownika, wykonywał jego polecenia nawet miał system GPS. Miał ustalone konkretne godziny pracy i oczywiście cele od których miał płacone wynagrodzenia (marża itp.). Nie mógł w godzinach "pracy" załatwiać prywatnych spraw. Nie mógł także świadczyć usług w innej firmie nawet niekonkurencyjnej. W każdym razie wygląda to wszystko tak jakby był to stosunek pracy a własna działalność to tylko było dla nich ominięcie ZUS.
I teraz kilka pytań:
1. Umowa została rozwiązana pół roku temu. Czy może on złożyć pozew do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy? Czy w ogóle jest taka możliwość jeśli miał działalność gospodarczą.
2. Czy w przypadku umowy o świadczenie usług obowiązuje zakaz konkurencji zawarty w umowie o świadczenie usług (umowa 7 stronna, w 5 paragrafie tej umowy wpisany zakaz konkurencji przez 6 miesięcy od ustania umowy, parafka na każdej stronie) Wiem ze taki zakaz obowiązuje przy umowie agencyjnej nic takiego nie ma w umowie o świadczenie usług uregulowanej przepisami o umowie zlecenie, nie mniej jednak taki punkt został przez niego podpisany. Zaznaczę przy tym że firma nie zapłaciła odszkodowania w związku z zakazem konkurencji. Wiem że drugie pytanie dot. kodeksu cywilnego ale może akurat ktoś będzie miał wiedze na ten temat. Proszę o pomoc w tym temacie i wskazanie konkretnych przepisów na które może się powołać.

Zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Czy nauczycielowi dyplomowanemu posiadającemu 10 lat stażu można bez konsekwencji zmniejszyć liczę godzin do 14/18? Drugi nauczyciel uczący tego samego przedmiotu ma pełen etat, chociaż ma tylko 3 lata stażu i stopień nauczyciela kontraktowego.

Oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych

Kandydat na stanowisko dyrektora był zobowiązany do złożenia oświadczenia o braku toczących się przeciwko niemu postępowań sądowych. Wybrany kandydat złożył takowe i został zatrudniony, ale są wątpliwości co do prawdziwości tego oświadczenia. Czy jako pracodawca mam możliwość sprawdzenia prawdziwości takiego oświadczenia?

Uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem

Moje pytania będą dotyczyły uprawnień pracownika związanych z rodzicielstwem. Mam pracownicę, która pół roku temu urodziła dziecko. Czy na 20 tygodni urlopu macierzyńskiego z art. 180 K.p. musi składać podanie o udzielenie tego urlopu? W terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu złożyła wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego na 9 tygodni. Czy podstawą prawną udzielenia tego urlopu jest art. 1821d K.p.? Po 9 tygodniach urlopu rodzicielskiego pracownica chce wrócić do pracy. Czy musi pisać wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego? Jakie dokumenty dotyczące uprawnień związanych z rodzicielstwem powinny się znaleźć w aktach osobowych tego pracownika?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »