Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2010-01-06 Autor:

Do kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Okres wypowiedzenia mojej umowy upłynął 15 grudnia, ale do tej pory nie otrzymałem świadectwa pracy. W Kodeksie pracy jest jasno napisane, że pracodawca jest zobowiązany „niezwłocznie wydać świadectwo pracy”. „Niezwłocznie” to znaczy w jakim czasie? Mam też drugi problem z tą firmą. Została u nich moja książeczka sanepidu. Powiedzieli mi, że abym ją odzyskał, muszę zrefundować koszty badań okresowych, które były wykonywane na koszt firmy. Czy to jest zgodne z prawem pracy?

Świadectwo pracy – zgodnie z art. 97 § 1 K.p. i zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 z późn. zm. – pracodawca powinien wydać bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Kodeks pracy termin wydania świadectwa pracy określa jako „niezwłocznie”, a to znaczy: w dniu rozwiązania stosunku pracy (ostatni dzień zatrudnienia). Jeśli nie jest możliwe dostarczenie świadectwa pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, to zgodnie z ww. rozporządzeniem należy pracownikowi świadectwo pracy dostarczyć nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy. Świadectwo pracy w takim przypadku należy np. przesłać pracownikowi lub osobie upoważnionej do odbioru za pośrednictwem poczty lub doręczyć skutecznie w inny sposób. Termin 7-dniowy liczymy w tym przypadku – zgodnie z art. 110 Kodeksu cywilnego – w dniach kalendarzowych.

Zgodnie z art. 282 § 1 pkt 3 K.p., kto nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Pracodawca nie ma prawa uzależniać wydania świadectwa pracy od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą (art. 97 § 1 K.p.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jednocześnie pracodawca nie ma prawa przetrzymywać żadnych Pana dokumentów, w tym pracowniczej książeczki dla celów sanitarno-epidemiologicznych. Obecnie książeczkę taką powinien przechowywać pracownik, gdyż jest ona jego własnością. Pracodawca ma prawo jedynie przechowywać orzeczenia wydane na podstawie badań lekarskich (wstępnych, kontrolnych lub okresowych).  Należy zwrócić się do pracodawcy na piśmie o wydanie książeczki zdrowia – i tu również pracodawca nie ma prawa uzależniać jej wydania od jakiegokolwiek rozliczenia pracownika z pracodawcą.

Zgodnie z art. 229 § 6 K.p. koszt wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich ponosi pracodawca. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Pracodawca nie ma więc prawa domagać się zwrotu kosztów badań wykonanych przez Pana w trakcie trwania stosunku pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zwolnienie z pracy bez podania przyczyny a wypłata odprawy

Otrzymałyśmy z koleżanką rozwiązanie umów zawartych na czas określony. Pracodawca nie podał przyczyny wypowiedzenia, ale wiemy, że przyjął na nasze stanowiska osoby, którym zapłaci mniej za tę samą pracę. Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób. Czy możemy domagać się 2-miesięcznej odprawy (pracowałyśmy ponad 2 lata)?

Czy prawo reguluje kolejność zwalniania pracowników w firmie?

Obecnie mam umowę na czas nieokreślony, ale w firmie trwają zwolnienia i boję się o swoją posadę. Pracodawca zwalniał dotąd głównie osoby zatrudnione za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej oraz osoby z umowami na czas określony, ale ostatnio rozwiązano też umowy z pracownikami zatrudnionymi na czas nieokreślony. I tu pojawia się moje pytanie: czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, że w pierwszej kolejności mają być zwalniane osoby z agencji lub z umowami na czas określony, czy kolejność zwolnień zależy tylko od pracodawcy? Czy pracownik posiadający umowę na czas nieokreślony nie powinien być w jakimś stopniu lepiej chroniony?

Zwrot odprawy

Zostałem zwolniony z pracy, wypłacono mi należną odprawę i uzyskałem odszkodowanie zasądzone przez sąd za podanie nieprawdziwego powodu zwolnienia. Były pracodawca pozwał mnie o zwrot odprawy. Rozprawa odbyła się bez mojego udziału, ponieważ nie dotarła do mnie korespondencja. Sędzia zasądził zwrot odprawy plus odsetki i zwrot kosztów adwokata byłego pracodawcy. Czy mam podstawy do apelacji?

Zmuszanie przez pracodawcę do rozwiązania umowy

Pracodawca zmusił mnie do złożenia wypowiedzenia. Złożyłem je więc z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który mi przysługuje. Jednak pracodawca wciąż chce, bym natychmiast zakończył umowę za porozumieniem stron. Twierdzi, że nie muszę przychodzić do pracy, ale nie chce wydać mi dokumentu w tej sprawie. Jak się zachować?

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę 64-letniemu pracownikowi?

Dwa lata temu zatrudniłem pracownika na okres 3 lat. Obecnie ma on 64 lata. W umowie zawarliśmy możliwość jej rozwiązania przez każdą ze stron za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenie. Czy pracodawca może wypowiedzieć temu pracownikowi umowę w dowolnej chwili, czy też obowiązuje ochrona przedemerytalna?

Zwolnienie lekarskie po rozwiązaniu umowy o pracę

Dwa dni temu moja umowa o pracę uległa rozwiązaniu. Zapadłem na schorzenia, które mnie kwalifikują do pilnego leczenia i zwolnienia lekarskiego (nieleczone wysokie ciśnienie, żylaki, problemy z sercem). Wcześniej nie korzystałem ze zwolnień lekarskich, nie leczyłem się. Czy mogę otrzymać zwolnienie lekarskie i czy mam szansę korzystać z zasiłku chorobowego przez okres 182 dni i jaki jest tok postępowania z drukiem L4?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 2.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka