Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-03-24

31 czerwca kończy mi się umowa o pracę (podpisana na dłuższy okres, pensja powyżej minimalnego wynagrodzenia). Dodatkowo do końca września mam zawartą umowę zlecenia. Co powinnam zrobić, aby nie mieć przerwy w odprowadzaniu składek? Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) prawo do zasiłku dla bezrobotnych, przysługuje każdemu bezrobotnemu, jeżeli:

– nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych,

– w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni:

a) był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy,

b) wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą i osiągał z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,

c) świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca,

d) opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

e) wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania, jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę,

f) opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego,

g) był zatrudniony za granicą i przybył do Rzeczpospolitej Polskiej jako repatriant,

h) był zatrudniony w państwach członkowskich Unii Europejskiej,

i) był zatrudniony, pełnił służbę lub wykonywał inną pracę zarobkową i osiągał wynagrodzenie lub dochód od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Słowem – ma Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych z tytułu zakończenia umowy o pracę. Jednakże nie może się Pani zarejestrować jako bezrobotna tak długo, jak długo wykonuje Pani zlecenie na podstawie zawartej umowy.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jeśli umowa o pracę się rozwiąże, a pozostanie Pani zlecenie, to należy się jak najszybciej z tego tytułu zgłosić do ubezpieczenia. Będzie to bowiem Pani jedyne źródło utrzymania, a więc będzie podstawą do odprowadzania przez Panią składek. Dlatego do ubezpieczenia z tytułu zlecenia powinna się Pani zgłosić od dnia 1 lipca.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Adaptacja zawodowa w policji a macierzyństwo

Pierwszej adaptacji zawodowej w policji nie odbyłam, ponieważ byłam w 3 miesiącu zagrożonej ciąży; w tym miesiącu prawdopodobnie urodzę. Miałam zamiar wrócić do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim i liczyłam się z tym, że będę musiała odbyć zaległą adaptację zawodową, ale w mieście, gdzie pracuję, tak jak było do tej pory. Jednak dostałam informację, że po powrocie z urlopu adaptacja będzie do odrobienia w Warszawie (500 km od mojego miejsca zamieszkania i pracy) i dodatkowo zostaje przedłużony okres tej adaptacji do ok. 4 miesięcy. Będę matką samotnie wychowującą dziecko, nie mam możliwości pozostawienia komuś dziecka na tak długi okres czasu pod opieką; urlop wychowawczy nie wchodzi w rachubę, ponieważ kwota miesięczna wypłacana podczas urlopu wychowawczego nie jest w stanie zapewnić mi i dziecku warunków do życia. Czy jest więc jakiś sposób, abym mogła odbyć adaptację w moim mieście i mieć skrócony czas jej trwania?

Dodatek funkcyjny z tytułu zastępstwa pracownika

Proszę o pomoc w interpretacji zapisów § 7 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Pracuję w nadleśnictwie jako podleśniczy. W roku bieżącym powierzono mi obowiązki leśniczego (zastępstwo na czas urlopu) na okres 37 dni. Czy dodatek funkcyjny przysługuje mi za okres 37 dni, czy tylko 7?

Zasiłek dla bezrobotnych a dywidenda

Pobieram zasiłek dla bezrobotnych, jednocześnie jestem udziałowcem w spółce, w której byłam zatrudniona. Czy w momencie otrzymania dywidendy przekraczającej 840 zł jestem zmuszona poinformować o tym urząd pracy? Czy stracę prawo do zasiłku?

Nagroda za 35 lat pracy w szkole

W kwietniu skończę 58 lat. Pracuję 35 lat w szkole, dokładnie od 1 września 1981 roku. Jestem nauczycielem mianowanym. Dyrekcja szkoły zapowiada zwolnienia w najbliższym czasie z powodu konieczności ograniczenia ilości klas. Czy obejmuje mnie tzw. okres ochronny? Do kiedy muszę pracować, aby otrzymać nagrodę za 35 lat pracy w szkole?

Świadczenie kompensacyjne dla nauczyciela

Czy nauczycielce przysługuje świadczenie kompensacyjne (skończone 55 lat, 31 lat pracy w szkole – w tym okresie były jednak okresy chorobowe kilkunastodniowe o trudnej do ustalenia sumie dni), jeśli rozwiąże stosunek pracy za porozumieniem stron, w wyniku złożenia wniosku do dyrektora o takie rozwiązanie umowy o pracę, a dyrektor takie porozumienie podpisze?


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »