Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Czy po urlopie wychowawczym można zwolnić nauczyciela?

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-07-03

Jestem nauczycielką zatrudnioną na umowę o pracę od 10 lat. 31 września 2017 r. kończy mi się urlop wychowawczy. Chciałabym wrócić do pracy, ale mój pracodawca proponuje mi rozwiązanie umowy. Zaznaczam, że zarezerwowano dla mnie godziny bez szkody dla innych nauczycieli, więc przyczyna o braku etatu nie jest prawdziwa. Czy możliwe jest rozwiązanie umowy po 3 miesiącach od mojego powrotu, czy dopiero po roku?

Marta Handzlik

Na wstępie pragnę zauważyć, że po pierwsze – Pani urlop wychowawczy kończy się niezgodnie z przepisami, a po drugie – zakończony urlop wychowawczy nie daje już pracownicy ochrony przed wypowiedzeniem i de facto może Pani otrzymać wypowiedzenie już pierwszego dnia po powrocie do szkoły.

Zgodnie z art. 67a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) – termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego; w takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela – odpowiedniemu przedłużeniu.

Oznacza to, że dyrektor powinien skrócić Pani urlop wychowawczy do 31 sierpnia, gdyż zakończenie go 30 września jest naruszeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 186(4) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego można wręczyć wypowiedzenie. Najpierw jednak należy dopuścić go do pracy na takim samym lub równorzędnym stanowisku, jakie zajmował przed pójściem na urlop. Jeżeli takiego stanowiska nie ma, pracownika należy zwolnić z obowiązku świadczenia pracy.

Wypowiedzenie powinno być odpowiednio umotywowane – przyczyny wypowiedzenia powinny być konkretne i rzeczywiste. Jeśli takie nie będą –odwołując się do sądu – wygra Pani sprawę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Niezaakceptowanie porozumienia zmieniającego warunki pracy – jakie są konsekwencje?

Nie podpisałem porozumienia zmieniającego warunki pracy. Jestem zdezorientowany, bo pracodawca nie zareagował na moją decyzję. Nie wiem, jakie mogą być konsekwencje mojej decyzji.

Opodatkowanie dochodu ze stażu z EFS

Na początku zeszłego roku pracowałem na umowę, otrzymałem niedawno PIT-11. Później byłem na stażu w EFS. Dochód przekroczył kwotę wolną, ale wiem, że nie odprowadza się od niego podatku. Czy w PIT-37 mam zsumować obie zarobione kwoty, czy nie wpisywać w ogóle dochodu z EFS?

Wezwanie przez ZUS do korekty starych dokumentów

Firma działała w latach 1999 do 2003. Teraz ZUS wzywa do korekty raportów pracowniczych za lata 1999 do 2001. Dokumenty, których domaga się ZUS, są starsze niż 10 lat. Czy w takim przypadku trzeba składać korekty? Przecież dokumenty trzyma się 10 lat.

Druga ciąża i zwolnienie lekarskie

Moja partnerka przebywa aktualnie na urlopie wychowawczym. Obecnie jest w drugiej ciąży. Czy z urlopu wychowawczego może przejść od razu na zwolnienie lekarskie? Czy będzie przysługiwać jej wynagrodzenie z tytułu L4 i w późniejszym czasie urlop macierzyński?

Dodatkowa umowa-zlecenie dla pracownika

Czy istnieje możliwość podpisania umowy-zlecenia z własnym pracownikiem, tzn. pracownik pracuje w firmie na umowę o pracę (pełen etat, płaca powyżej minimalnej) i pracodawca chce podpisać z pracownikiem dodatkowo umowę zlecenie? Czy od tej umowy-zlecenia będą musiały być odprowadzone składki ZUS, czy tylko sam podatek? Zlecenie nie będzie bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy na stanowisku pracy z umowy o pracę.

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »