Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Ochrona ciężarnej kobiety

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-12-14

Mam umowę o pracę zawartą do 2026 roku. Niedawno okazało się, że jestem w ciąży. Chciałabym powiadomić o ciąży mojego pracodawcę, ale boję się, że jeśli powiem o tym za wcześnie zostanę zwolniona. Czy pracodawca może mnie zwolnić, czy jestem chroniona od pierwszego dnia ciąży?

Marta Handzlik

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Ustanowiona w komentowanym przepisie ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę obejmuje zakaz składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu w okresie ochronnym, jak i niedopuszczalność rozwiązania umowy na skutek wypowiedzenia dokonanego przed rozpoczęciem okresu ochronnego. W tej drugiej sytuacji należy przyjąć zatem, że dokonane przed okresem ochronnym wypowiedzenie umowy o pracę staje się bezskuteczne. Potwierdził to Sąd Najwyższy, przyjmując, że zakaz rozwiązywania umów o pracę obowiązuje również w sytuacji, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia, a po okresie wypowiedzenia przerwała ciążę – co oznacza, że przerwanie ciąży po dacie przewidzianej jako termin rozwiązania umowy nie ma już wpływu na skuteczność wypowiedzenia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Konsekwencją regulacji zawartej w art. 177 § 3 Kodeksu pracy jest to, że kobieta, która zawarła umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc, a umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zachowuje status pracownicy do czasu porodu. W dniu porodu traci jednak ten status, a co za tym idzie, jako niepracownicy nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji kobieta ma jednak zapewnione prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Podsumowując – skoro ma Pani umowę o pracę zawartą na okres do 2026 roku, to nie musi się Pani obawiać zwolnienia – jest Pani chroniona od pierwszego dnia ciąży do zakończenia urlopu macierzyńskiego (i rodzicielskiego) a także urlopu wychowawczego, jeśli zdecyduje się Pani z niego skorzystać.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Odszkodowanie z tytułu doznanego uszczerbku

Jestem zatrudniona na stale. Miałam wypadek w pracy 12.08.2006 r. Od tamtej pory jestem na zwolnieniu L-4 Rehabilitacja nie przyniosła poprawy konieczna jest operacja reki (zerwanie wiązadeł). Operacja planowana jest na maj 2007 roku Mogę mieć od razu przeprowadzony zabieg omijając kolejkę za duża sumę pieniędzy Czy jest taka możliwość żeby pracodawca pokrył koszty zabiegu? Jakie zaświadczenie jest potrzebne jeżeli istnieje taka możliwość. Jak długo mogę być na chorobowym? Czy mogę ubiegać się o zwrot kosztów prywatnego zabiegu w całości od Narodowego Funduszu Zdrowia?

Dodatkowe zlecenia dla urzędnika z urzędu gminy

W jaki sposób można wręczyć wynagrodzenie pracownikowi urzędu gminy w poniższej sytuacji. Urzędnik wręcza zainteresowanym petentom podczas pracy materiały reklamowe firmy X. Otrzymuje za to zapłatę od firmy X. Czy można podpisać jakąś umowę? Czy to legalna współpraca?

Żołnierz na zwolnieniu lekarskim a skierowanie na komisję lekarską

Jestem żołnierzem zawodowym. Pięć miesięcy temu wróciłem z Afganistanu, a następnie zgłosiłem się na wojskową komisję lekarską w celu przeprowadzenia badań określających zdolność do dalszego pełnienia służby wojskowej. Po miesiącu zakończyłem badania, lecz nie otrzymałem orzeczenia lekarskiego, w związku z tym nie miałem możliwości odwołania się od wyniku. Od przyjazdu z misji jestem na zwolnieniu lekarskim i według lekarza prowadzącego moje leczenie jeszcze potrwa, a jednostka wojskowa, w której służę, przysłała mi do domu skierowanie na wojskową komisję lekarską. Pytanie: czy muszę podczas zwolnienia lekarskiego stawić się na wojskową komisję lekarską, mimo że nie zakończyłem leczenia?

Co wlicza się do okresu niezdolności do pracy?

Jestem nauczycielem i staram się o urlop dla poratowania zdrowia. Pracuję w szkole od 10 lat, ale w ciągu ostatnich 7 lat korzystałam i z urlopu macierzyńskiego, i ze zwolnień lekarskich. Gdyby chodziło o ostatnie 7 lat miałabym więcej okresu niezdolności do pracy niż dopuszczalne 6 miesięcy, ale gdybym te 7 lat mogła „nazbierać” z całego okresu zatrudnienia – byłoby to możliwe. Jak liczyć te 7 lat? Co konkretnie wlicza się do okresu niezdolności do pracy?

Konsekwencje prawne wobec księgowej

Mój problem polega na tym, że osoba pełniąca funkcję księgowej w godzinach pracy wykonuje pracę na rzecz innej firmy, po prostu prowadzi księgowość innej firmie, przynosząc do pracy dokumenty tej firmy. W jaki sposób można wyciągnąć konsekwencje prawne wobec księgowej?


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »